Strona głównaAktualnościEdycja Deweloperska Microsoft HoloLens dostępna w przedsprzedaży

Edycja Deweloperska Microsoft HoloLens dostępna w przedsprzedaży

Robi się naprawdę gorąco w świeci rozszerzonej rzeczywistości (VR). Co raz więcej firm zaczyna ogłaszać ceny przedsprzedaży. Najpierw Oculus Rift, następnie HTC Vive, a teraz Microsoft udostępniło cenę AR HoloLens Edycja Deweloperska (AR HoloLens Development Edition) w przedsprzedaży. Aby zacząć zabawę musisz naprawdę być dev’em i 3.000$ do wyłożenia (około 11.000 zł). Taka cena na pewno jest zaporowa dla zwykłego miłośnika nowych technologi, ale dla dewelopera, który wiąże z tym kwestie zarobkowe jest to technologia warta ryzyka. O ile Microsoft zapewnia, że wersja dev ukaże się w pierwszym kwartale 2016 roku, o tyle nie znamy jeszcze daty premiery zestawu dla zwykłych użytkowników.

hololens
hololens

Fakt, że Microsoft chętnie rozbudowuje biblioteki do HoloLens jest wynikiem tego, jak blisko są zrealizowania celu jakim jest zbudowanie pierwszego na świecie komputera holograficznego, dającego użytkownikowi pełną swobodę. “Komputera”, ponieważ HoloLens nim właśnie jest. Wyposażony będzie w niezależny CPU, GPU i HPU (Holographic Processing Unit), a to wszystko oparte o Windows 10. Wiele ludzi śledzących temat twierdzi, że w przypadku zestawu od Microsoftu nie mamy już do czynienia z VR czy AR, tylko z MR (Mixed Reality).

Aby zachęcić początkujących twórców, Microsoft udostępnia wraz z zestawem dużą liczbę aplikacji do HoloLens. HoloStudio pozwala użytkownikowi na swobodne manipulowanie obiektami 3D w przestrzeni 3D w sposób do złudzenia przypominający naturalny ruch. HoloTour natomiast, to Google Street View na sterydach, natomiast Skype wzbogacony o możliwość komunikacji z użyciem hologramów to czyste science fiction.

Fragments – czyli coś na co czekają wszyscy gracze. HoloLens pozwoli nam na “wpuszczenie” postaci z gier do naszego własnego domu, które same rozpoczną z nami rozmowę. Potencjał gamingowy tego zestawu będzie olbrzymi i pozwoli nam na interakcję z grą w sposób, który do niedawna wydawał się niemożliwy. O ile egzystowanie w świecie, w którym otaczają nas tylko postaci NPC, a pomieszczenie jest wzbogacone przez MR o tyle gry typu RoboRaid mogą być ciekawym sposobem na odprężenie po cięzkim dniu.

Jest to przyjemna strzelanka stworzona przy użyciu AR, która polega na obronie własnego domu przed inwazją obcych. Zobaczymy tam statki kosmiczne wdzierające się do domu przez wyrwy w ścianach w stylu Dnia Niepodległości.

Choć możliwości HoloLens zapowiadają się na nieograniczone, to jeszcze trochę będziemy musieli zaczekać, ponieważ wersja deweloperska dostępna na początek będzie tylko na terenie USA i Kanady. Kolejną rzeczą, która może zniechęcać jest fakt iż złożenie podania o przedpremierowy zestaw HoloLens to nie jest ono jednoznaczne z otrzymaniem możliwości zakupu. Pierwsi użytkownicy zostaną wyselekcjonowani przez Microsoft.

Podobne artykuły