Esportowe Mistrzostwa Europy organizują Międzynarodowa Federacja Esportu , Polski Związek Esportu oraz Polska Fundacja Olimpijska.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Zawodniczki i zawodnicy z całej Europy – także z Polski jako Narodowa Drużyna Esportu – zmierzą się w dwóch grach: eFootball™ 2023 – rewolucyjny symulator piłki nożnej oraz Rocket League – drużynowej grze polegającej na kontrolowaniu samochodów z napędem rakietowym i strzeleniu bramki przeciwnikowi. Oba tytuły zostały wybrane na podstawie ich ogromnej popularności i zgodności z polityką esportu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) jako gier bez przemocy i skoncentrowanych na sporcie.
Rywalizacja – podobnie jak w klasycznym sporcie – przebiegać będzie według tych samych zasad: w duchu fair play i szacunku dla przeciwnika. Rozgrywki są otwarte dla publiczności dniach 30 czerwca do 2 lipca, która bezpłatnie może uczestniczyć w wydarzeniu. Wejście na wydarzenie od ulicy Olimpijskiej.
– Sport elektroniczny to przyszłość. Coraz szybciej i śmielej wkracza on do programów imprez sportowych, a jego rola wzrasta w świadomości osób oraz instytucji odpowiedzialnych za organizację rozgrywek sportowych na świecie. Polska ma swoją Narodową Drużynę Esportu. Ten projekt został zainicjowany przez prezydenta Polski, co jest wyrazem otwarcia na innowacje i nowoczesność w sporcie oraz oczekiwania młodych – mówi Łukasz Trybuś, prezes Polskiego Związku Esportu.
Global Esports Federation zrzesza już ponad 100 krajów członkowskich. Esport traktowany jest coraz częściej na równi z innymi dyscyplinami. Udowodniony został jego pozytony wpływ na rozwój zdolności umysłowych oraz fizycznych, strategiczne myślenie i usprawnienie refleksu. Profesjonalnych esportowców cechuje duża zręczność, refleks, szybkie reagowanie i podejmowanie decyzji w warunkach stresowych. Osiąganie dobrych wyników wiąże się z wielogodzinnymi treningami i podejmowaniem kolejnych prób w uzyskaniu jak najlepszych rezultatów.
Esportowe Mistrzostwa Europy wpisują się w program III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC) podkreśla, że zwiększa to atrakcyjność wydarzenia dla młodych fanów w całej Europie.
– Mistrzostwa esportowe są fantastycznym dodatkiem do programu III Igrzysk Europejskich. Podkreślają między innymi różnorodność świata sportu. Otwierają igrzyska dla nowej publiczności i umożliwiają nam szerzenie olimpizmu na całym naszym kontynencie. Wykorzystanie globalnej popularności esportu jest też doskonałym sposobem na zwiększenie atrakcyjności i znaczenia Igrzysk Europejskich. Cieszymy się, że możemy współpracować z Global Esports Federation (GEF) przy tej pierwszej z wielu planowanych inicjatyw – mówi Andrzej Kraśnicki, członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, prezes honorowy Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Sportowcy esportowi będą rywalizować równolegle z 7 000 zawodników reprezentujących 48 krajów podczas trzeciej edycji Igrzysk Europejskich.
Oprócz zawodów esportowych, podczas III Igrzysk Europejskich odbędzie się GEFestival – święto integracyjnej kultury esportu, gier, muzyki i rozrywki – oraz GEFcon, globalna konwencja liderów myśli i twórców pomysłów w biznesie, esporcie, sporcie i technologii.
Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny.
O Igrzyskach Europejskich
Trzecia edycja Igrzysk Europejskich odbędzie się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 roku. Podczas igrzysk rozegrane zostaną zawody w 26 dyscyplinach sportowych, w tym 18 olimpijskich i 8 nieolimpijskich. Udział w nich weźmie ponad 7 000 sportowców.