Strona głównaAktualnościFINALNE ZMIANY BALANSU NA SEZON CZWARTY

FINALNE ZMIANY BALANSU NA SEZON CZWARTY

Gratulujemy mistrzowi świata WCS, Serralowi! To był pełen wrażeń rok dla gry StarCraft. Teraz, gdy sezon się zakończył, nadszedł czas, aby kontynuować nasze poblizzconowe zmiany projektowe i balansowe. Dziękujemy wszystkim za testowanie, wasze opinie pomogły nam dopracować i wprowadzić wiele usprawnień. Zanim zmiany wejdą w życie, mamy jeszcze kilka aktualizacji, które chcielibyśmy dodać:

TERRANIE

Cyklon

  • Zmniejszono zużycie zaopatrzenia z 4 do 3.

Kiedy zmniejszyliśmy koszt cyklonów wyrażony w gazie, w aktualizacji przed wersją 3.8, zwiększyliśmy też ich zużycie zaopatrzenia, aby nie dopuścić do masowego wykorzystania cyklonów. Niedawno otrzymaliśmy informacje z rozgrywek na wysokim poziomie, że cyklon stał się zbyt słaby ze względu na to, jak rozwinęła się metagra. Ponadto, kiedy po raz pierwszy ogłosiliśmy, że cofniemy cyklon do wersji przed aktualizacją 3.8, podkreśliliśmy, że naszym zamiarem jest, aby jego siła była lepiej skalowana na późniejszych etapach rozgrywki. Dlatego, aby zwiększyć potencjał cyklonów w środkowych i późniejszych fazach, zmniejszamy zużycie zaopatrzenia, tak aby jednostki te mogły zapewniać lepsze wsparcie w większych armiach.

Thor

  • Zwiększono obrażenia zadawane przez Działa Punisher 250 mm z 40 punktów (+10 przeciwko celom masywnym) do 40 (+15 przeciwko celom masywnym).
  • Zmniejszono przerwy między atakami Dział Punisher 250 mm 1,78 do 1,71.

Kiedy początkowo ogłaszaliśmy tegoroczną zmianę balansu, stwierdziliśmy, że chcemy, aby thor odgrywał rolę pogromcy jednostek masywnych, ale nie było wiele dyskusji na temat tego nowego podejścia. Ponadto, po ostatnim cofnięciu zmian obrażeń zadawanych przez lotniskowce i osłabieniu pancerza thora, jednostki te nie są w stanie odgrywać tej roli, tak jak byśmy chcieli. Dlatego też ostrożnie zmieniliśmy statystyki broni thora przeciwko jednostkom masywnym, tak aby konsekwentnie pokonywał lotniskowce w walce jeden na jednego i był skuteczniejszy przeciwko nowym, szybszym orkanom. Jednocześnie zachowaliśmy ostrożność, aby nie wpłynąć na interakcję thorów z rządcami szczepu. Podobnie jak w przypadku wielu innych naszych zmian w tej aktualizacji, chcemy, aby nowe opcje były od razu skuteczne, ale jesteśmy również gotowi do dostosowania ich w razie potrzeby.

Wieża radarowa

  • Teraz obrys budowli wieży radarowej pokazuje wskaźnik zasięgu na minimapie.

Ta zmiana ułatwiająca rozgrywkę, zasugerowana przez społeczność, pozwoli graczom na bardziej strategiczne i przemyślane rozmieszczanie wież radarowych.

ZERGI

Biomasa

  • Zmniejszono opóźnienie rozprzestrzeniania biomasy z wylęgarni, leży i uli z 0,45 do 0,3.

Otrzymaliśmy informację zwrotną, że wcześniej proponowana zmiana tempa wydzielania biomasy przez wylęgarnię miałaby zbyt negatywny wpływ na wczesne etapy gry zergami, szczególnie przeciwko innym zergom. Zgadzamy się z tym i dlatego zmieniamy wylęgarnię, leże i ul, aby przywrócić stare tempo rozprzestrzeniania biomasy. U innych jej wydzielaczy (czerw nydusowy, nadrządcy i tumory biomasy) tempo pozostanie na poziomie 0,45.

Ultralisk

  • Skrócono czas opracowania syntezy anabolicznej ultraliska z 79 do 43 sekund.

Jako jednostka na poziomie ula, ultraliski są już przypisane do późniejszych etapów gry, a opracowanie obu ich ulepszeń wymaga 79 sekund, co może nadmiernie opóźnić uzyskanie pełnej skuteczności przez ultraliska. Skrócenie czasu badań może również stworzyć więcej możliwości wyboru dla grających zergami w zależności od stanu gry, ponieważ obecnie pancerz chitynowy jest preferowany zdecydowanie częściej.

PROTOSI

Budowle

  • Zmniejszono liczbę punktów wytrzymałości/osłon z 150/100 do 200/100. 
  • Zmniejszono koszt stacji robotyki z 200/200 do 150/150.

Początkowo proponowaliśmy obniżenie kosztu zakładu robotyki w minerałach z różnych powodów. Dwa z nich to poprawa obrony przed zergami na środkowych etapach gry oraz poprawa obrony przed strategiami proxy terran. Od czasu naszej pierwotnej propozycji dokonaliśmy jednak dodatkowych zmian w modzie do testowania balansu i nie uważamy już, aby protosi potrzebowali dodatkowej pomocy w tym zakresie.

Innym celem zmiany kosztu zakładu robotyki było promowanie większej liczby strategii otwierających z użyciem robotów, ale obecnie uważamy, że inna zmiana mogłaby pomóc w osiągnięciu tego celu. Zmniejszając koszt stacji robotyki, promowalibyśmy bardziej rozwinięte opcje technologiczne, które nie są obecnie powszechne – np. strategii otwarcia z użyciem kolosów, destabilizatorów lub pryzmatów nadprzestrzennych z ulepszeniem szybkości. Kontrastuje to z pierwotnie proponowaną zmianą zakładu robotyki, która naszym zdaniem niepotrzebnie wzmocniłaby siłę nieśmiertelnych w starciach protosów przeciwko zergom.

Planujemy wprowadzić zmiany balansu w rankingu na początku kolejnego sezonu, we wtorek, 20 listopada.  Jednak zmiana priorytetu wyboru ERK pojedynczym kliknięciem będzie wymagała aktualizacji, dlatego przesuniemy ją do wersji 4.7.

Dziękujemy za wasze wsparcie i opinie. Jak zawsze, dajcie nam znać, co sądzicie o zmianach!  Do zobaczenia w rankingu!

Podobne artykuły