Esporty, czyli sporty elektroniczne, zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Wiele gier wideo stało się podstawą dla profesjonalnych rozgrywek, w których gracze rywalizują o wysokie nagrody i status celebrytów.
Dyscypliny esportowe odnotowują rekordy popularności pod każdą szerokością geograficzną. Pomiędzy poszczególnymi regionami zarysowują się jednak pewne różnice. Na przykład w Azji ogromną popularnością cieszą się gry takie jak Honor of Kings, Mobile Legends i Crossfire, podczas gdy w Europie i Ameryce Północnej dominują gry takie jak League of Legends, Dota 2 i Counter-Strike: Global Offensive.
Za popularnością oczywiście idą w ślad pieniądze. Rynek esportowy doświadcza szybkiego wzrostu, mimo że jest wciąż stosunkowo młody. W 2019 roku na całym świecie przychody generowane w branży esportowej wyniosły 957,5 milionów dolarów amerykańskich. Szacuje się, że do 2024 roku ta liczba przekroczy 1,6 miliarda dolarów. Przychody te pochodzą z zakładów, pul nagród i turniejów, ale przede wszystkim z kontraktów sponsorskich i reklam, które przyniosły w 2021 roku niemal 641 milionów dolarów amerykańskich. Największy kawałek tortu przypadł w udziale Chinom, Stany Zjednoczone były drugim co do wielkości regionalnym rynkiem.
Rosnąca popularność esportów
W 2019 roku liczba entuzjastów i okazjonalnych widzów esportów wyniosła nieco mniej niż 400 milionów. Przy obecnym tempie wzrostu, do 2024 roku oczekuje się ponad 285 milionów regularnych widzów esportów na całym świecie, a także około 291,6 miliona okazjonalnych widzów.
Ze względu na ogromną popularność dyscyplin esportowych oficjalne turnieje esportowe są w stanie zaoferować ogromne nagrody dla najlepszych graczy. Łączna pula nagród dla globalnych turniejów w grze Counter-Strike: Global Offensive w pierwszej połowie 2021 roku wyniosła prawie osiem milionów dolarów amerykańskich.
W turniejach nagrody finansowe sięgają setek tysięcy, a nawet milionów dolarów. Na przykład, w 2019 roku Fortnite World Cup, który był pierwszym międzynarodowym turniejem tej gry, miał pulę nagród wynoszącą 30 milionów dolarów, z czego zwycięzca – 16-letni Kyle Giersdorf – otrzymał aż 3 miliony dolarów.
Z kolei w Apex Legends Global Series Championship 2021, turnieju tej popularnej gry battle royale, nagrody wyniosły 1 milion dolarów. W CS:GO, jednym z najpopularniejszych FPS-ów na świecie, pula nagród na największych turniejach dawno przekroczyła dziesiątki milionów dolarów. Polska impreza IEM Katowice również może się pochwalić pulą nagród wynoszącą 1,5 miliona dolarów. Te i inne eventy możemy obstawiać u każdego legalnego buka w Polsce i za granicą. Jeśli więc rozważacie zakłady bukmacherskie esport, warto porównać kursy u konkurencyjnych operatorów.
Najpopularniejsze esporty w Polsce i na świecie w 2023 roku
- League of Legends – jest to gra typu Multiplayer Online Battle Arena (MOBA), w której dwie pięcioosobowe drużyny walczą o zniszczenie bazy przeciwnika. W 2020 roku finały World Championship zgromadziły ponad 3,8 miliona widzów online, a pula nagród wyniosła 6,2 miliona dolarów.
- Dota 2 – jest to inna gra typu MOBA, w której dwie pięcioosobowe drużyny walczą o zniszczenie wieży przeciwnika. W 2019 roku finały The International, największego turnieju w Dota 2, zgromadziły ponad 1,1 miliona widzów online, a pula nagród wyniosła 34,3 miliony dolarów.
- Counter-Strike: Global Offensive – klasyczna strzelanka FPS pomimo upływu lat nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Zasady są proste: dwie pięcioosobowe drużyny rywalizują o zniszczenie bomby lub odbicie zakładników. W 2020 roku finały CS:GO Intel Extreme Masters Katowice zgromadziły ponad 1,3 miliona widzów online, a pula nagród wyniosła 500 tysięcy dolarów.
- Fortnite – jest to gra typu battle royale, w której kilkoro graczy walczy o przetrwanie na wyspie, a ostatni żywy gracz lub drużyna wygrywa grę. W 2019 roku Fortnite World Cup zgromadził ponad 2,3 miliona widzów online, a pula nagród wyniosła 30 milionów dolarów.
- Kings of Glory –znana również jako Honor of Kings popularna gra esportowa w Azji, szczególnie w Chinach. Przypomina nieco League of Legends i jest rozgrywana na smartfonach. W 2020 roku finał mistrzostw świata Honor of Kings zgromadził łącznie ponad 100 milionów widzów, co świadczy o jej ogromnej popularności.
- FIFA – to kolejna gra, która zyskała popularność na arenie esportowej. Jest to symulacja piłki nożnej, która jest rozgrywana na konsolach. FIFA ma swoje oficjalne zawody i ligi, w których gracze z całego świata rywalizują ze sobą. W 2021 roku FIFA Ultimate Team Championship zgromadziła miliony widzów, a nagrody w turniejach mogą sięgać kilku milionów dolarów.
- Rocket League – wydana w 2015 roku gra stanowi wyjątek na tle powyższych tytułów ze względu na swój oryginalny i innowacyjny koncept. W Rocket League gracze rywalizują ze sobą, grając w piłkę samochodami w trójwymiarowej przestrzeni. Esport Rocket League składa się z dwóch głównych trybów rozgrywki – 2v2 i 3v3. Każdy zespołów składa się z trzech graczy, którzy sterują swoimi samochodami, próbując strzelać gole i zdobywać punkty.