Strona głównaAktualnościNajpopularniejsze gry e-sportowe na świecie

Najpopularniejsze gry e-sportowe na świecie

E-sport (czyli nic innego, jak sporty elektroniczne) jest jedną z najgorętszych dziedzin popkultury na całym świecie. Gracze rywalizują ze sobą w grach wideo online, z reguły korzystając z klasycznych serii gier oraz najnowszych tytułów. Od 2010 roku na całym świecie odbywa się coraz więcej turniejów e-sportowych, a w wielu międzynarodowych imprezach zwycięskie ekipy otrzymują atrakcyjne nagrody. Rozgrywki e-sportowe są dziś kluczowe dla branży gier.

Liczba graczy na świecie zbliża się powoli do 3 miliardów. Część z nich zajmuje się tym profesjonalnie, organizując się w drużyny dzięki kasie płynącej wartkim strumieniem od sponsorów. Oprócz rosnącej liczby profesjonalnych graczy e-sport zyskał ostatnio na popularności częściowo ze względu na dużą liczbę widzów, którzy chętnie oglądają gry na platformach do strumieniowania takich jak YouTube i Twitch. O rynku streamingu gier wszystko mówią liczby: najpopularniejszą grą wszechczasów na Twitchu jest League of Legends z ponad 48,1 miliardami wyświetleń na całym świecie (stan na luty 2022).

A zatem w którą grę e-sportową najlepiej teraz grać? Oto lista najlepszych gier tego typu na całym świecie, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy.

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive, znany również jako CS:GO, został po raz pierwszy wydany w 2012 roku jako następca tytułów Counter-Strike (2000 rok) i Counter-Strike: Condition Zero (2004 rok). CS:GO jest jedną z najbardziej znanych na świecie gier e-sportowych typu FPS (first-person shooter) i jest obecny w ofercie niemal wszystkich bukmacherów online.

Według oficjalnej strony internetowej w sierpniu 2020 roku w grę grało ponad 20 milionów graczy na całym świecie. Wielki międzynarodowy turniej Counter-Strike: Global Offensive Major Championships (Majors), sponsorowany przez amerykańskiego producenta gier Valve, odbywa się od 2013 roku.

Gatunek: FPS

Platformy: Windows, Mac, PlayStation 3, Xbox 360, Linux

Splatoon 2

Ten wydany w 2017 roku tytuł pojawił się, gdy japoński koncern Nintendo zaoferował konsolę Nintendo Switch. Dziś to jedna z najpopularniejszych gier z gatunku strzelanek. Jest to drugi tytuł po Splatoon wydanym w 2015 roku na Wii U. Istnieje tutaj 5 trybów bitwy, a gracze, jako grupa 4 osób, walczą z inną grupą. Splatoon 2 oferuje ponad 100 rodzajów broni i ponad 40 pól bitewnych. Międzynarodowe mistrzostwa Splatoon 2 odbyły się na największych targach gier ES 2018 i 2019. Kolejna odsłona z serii ma ukazać się we wrześniu 2022.

Gatunek: TPS

Platforma: Nintendo Switch

League of Legends

League of Legends, w skrócie LoL, to gra e-sportowa typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) stworzona przez amerykańską firmę Riot Games w 2009 roku. Gracz walczy wraz z drużyną przeciwko innej drużynie (każda ekipa liczy 5 graczy). Zespół dąży do zwycięstwa, atakując wrogą bazę. Na całym świecie odbywają się różne międzynarodowe i krajowe turnieje, a gracze e-sportowi co roku biorą udział w dużym międzynarodowym turnieju League of Legends World Championship o nagrodę ponad 2 miliony dolarów. Gra cieszy się ogromną popularnością szczególnie w Azji, ale ma również swoich zagorzałych fanów w Europie i w Ameryce Północnej. Od czasu jej premiery w tysiącach imprez wygrano ponad 80 milionów dolarów. Pod względem popularności i największej liczby wygranych nagród pieniężnych Korea zajmuje pierwsze miejsce, a w jej skład wchodzi 8 z 10 najlepiej zarabiających graczy na świecie. W rzeczywistości tylko jeden gracz z pierwszej dziesiątki (Luka “PerkZ” Perkovic) nie pochodzi z Azji.

Gatunek: MOBA (Multiplayer online battle arena)

Platforma: Windows, Mac

Dota 2

Dota 2, opracowana przez słynną firmę Valve w 2013 roku, to popularna wieloosobowa gra online typu battle arena. Według samego producenta ponad 10 milionów graczy zajmuje się grą w Dota 2 w ramach e-sportu! 10 graczy podzielonych na dwie drużyny, Radiant i Dire, rywalizuje o zniszczenie przeciwnego zespołu. Gracz może kontrolować swojego ulubionego bohatera, wybierając spośród ponad 100 postaci. The International, największe międzynarodowe zawody Dota 2, odbywają się corocznie na całym świecie od Kolonii po Sztokholm od 2011 roku. Pod względem wysokości nagród pieniężnych przewyższa ona wszystkie inne gry. Wspomniany coroczny turniej ma gigantyczną pulę nagród, która jest finansowana przez fanów kupujących Kompendium zawierające różnego rodzaju gadżety, w tym nowe tryby, skórki i wyzwania. 25% z Kompendium trafia do ogólnej puli nagród, która w ostatnich latach przekroczyła 34 miliony dolarów. Każdy sklasyfikowany gracz może ubiegać się o udział w konkursie.

Gatunek: MOBA (Multiplayer online battle arena)

Platformy: Windows, Mac, Linux

Valorant

Valorant to jedna z nowszych gier online z gatunku first-person shooter, wydana dla systemu Windows w 2020 roku przez amerykańską firmę Riot Games, znaną również z popularnej MOBA e-sportowej League of Legends. Jak to zwykle bywa w tego typu grach, walczą tutaj ze sobą dwie drużyny składające się z pięciu graczy. Drużyna atakująca podkłada i aktywuje bomby zwane Spike, a drużyna broniąca się zapobiega ich wybuchowi. Pierwsze międzynarodowe mistrzostwa dla graczy Valorant odbyły się w Hanoi w czerwcu 2020 roku.

Podobne artykuły