Strona głównaAktualnościPolska Liga Esportowa odkrywa karty przed nowym sezonem! Na początek zupełnie nowy...

Polska Liga Esportowa odkrywa karty przed nowym sezonem! Na początek zupełnie nowy format rozgrywek CS:GO

Zaledwie kilka tygodni pozostało do startu Sezonu Wiosna 2019 Polskiej Ligi Esportowej. Z początkiem kwietnia poznaliśmy zmiany dotyczące Dywizji Profesjonalnej, które jedynie zwiastowały nowości w rozgrywkach skierowanych dla mistrzów. Dla najlepszych drużyn organizatorzy zmagań przygotowali zupełnie nowy format składający się z 5 etapów, w którym powalczy aż 16 zespołów!

Etapy Dywizji Mistrzowskiej – nowość w Polskiej Lidze Esportowej

Dla zawodników biorących udział w rozgrywkach organizatorzy przygotowali 5 etapów. Każdy z nich ma na celu wyłonienie zwycięzcy, który automatycznie zostanie awansowany do fazy playoff. W momencie, gdy drużynie uda wywalczyć się pierwsze miejsce w jednym z etapów, nie bierze on udziału w dalszych rozgrywkach, czekając na finałowe zmagania.
W każdym etapie udział będzie brało 16 zespołów w skład których wejdą:

 • drużyny z Dywizji Mistrzowskiej z gwarancją występów w każdym z organizowanych etapów,
 • najlepsze drużyny tabeli Dywizji Profesjonalnej,
 • najlepsze drużyny z otwartych kwalifikacji, organizowanych przed każdym z etapów.

fazie playoff zmierzy się ze sobą 8 najlepszych drużyn. 5 z nich będą stanowiły zespoły, które zwyciężyły we wcześniej rozgrywanych etapach, natomiast pozostałe 3 będą stanowiły zaproszone teamy. Drużynami, które już teraz mają zagwarantowany występ Playoffach są AGO Esports – zwycięzcy Sezonu Jesień 2018 Polskiej Ligi Esportowej, devils.one oraz zespół, który otrzyma od organizatorów “dziką kartę”. Występ tych topowych zespołów będzie stanowił nie lada gratkę dla fanów esportu – “Jastrzębie” to najwyżej notowana polska drużynawg. rankingu HLTV, natomiast “Diabły” to drugi najlepszy polski team regionalnej klasyfikacji wspomnianej platformy. Faza Playoff będzie decydującym etapem zmagań w którym wyłoniony zostanie Mistrz Sezonu Wiosna 2019.

Nowy format rozgrywek Dywizji Mistrzowskiej to krok nie tylko w stronę najlepszych drużyn Polskiej Ligi Esportowej, ale również w stronę Profesjonalistów oraz zespołów, które dopiero wstępują w szeregi Ligi. Etapy dadzą możliwość zakwalifikowania się do fazy play-off oraz walki o pulę nagród wysokość 150 tysięcy złotych, zupełnie nowym, wcześniej nieodkrytym teamom, które będą miały szansę podreperować swój budżet oraz zaprezentować swój talent na krajowej arenie sportów elektronicznych. Co więcej, również kibice mają się z czego cieszyć — czeka na nich jeszcze więcej rozgrywek ich ulubionych drużyn w pełnej profesjonalnej oprawie komentatorskiej.

komentuje  Lena Bortko, Product Manager Polskiej Ligi Esportowej

Etapy – podział i organizacje

Każdy etap podzielony na 4 dni transmisyjne będzie się odbywać w formacie BO3, single elimination. Pierwszą częścią rozgrywek stanowić będą kwalifikacje, poprzedzające 4 dni głównych zmagań. Eliminacje do etapów odbędą online i będą one otwarte dla wszystkich zainteresowanych zespołów. System rozgrywek będzie polegał na losowaniu, które wyłoni drużyny rywalizujące ze sobą.
Czterodniowy podział etapów:

 • Dzień pierwszy – rywalizacja 16 drużyn. Transmisja rozdzielona na 2 kanały. Zmagania będą rozgrywać się w godzinach 12:00 – 24:00.
 • Dzień drugi (ćwierćfinały) – rywalizuje 8 drużyn. Transmisja rozdzielona na 2 kanały. Zmagania będą rozgrywać się w godzinach 17:00 – 23:00.
 • Dzień trzeci (półfinały) – rywalizują 4 drużyny. Transmisja na jednym kanale w godzinach 17:00 – 23:00.
 • Dzień czwarty (finał) – rywalizują 2 drużyny. Transmisja na jednym kanale w godzinach 19:00 – 22:00.

Rozstawienie zespołów na 1 etap:

 1. X-kom team – Dywizja Mistrzowska
 2. PACT – Dywizja Mistrzowska
 3. Invizy Esport – Dywizja Mistrzowska
 4. Codewise Unicorns – Dywizja Mistrzowska
 5. Izako Boars – Dywizja Mistrzowska
 6. OESU – Dywizja Mistrzowska, zwycięzca Dywizji Profesjonalnej
 7. FAM – Dywizja Mistrzowska, zwycięzca Baraży
 8. Dywizja Profesjonalna
 9. Dywizja Profesjonalna
 10. Dywizja Profesjonalna
 11. Dywizja Profesjonalna
 12. Dywizja Profesjonalna
 13. Zwycięzca kwalifikacji
 14. Zwycięzca kwalifikacji
 15. Zwycięzca kwalifikacji
 16. Zwycięzca kwalifikacji

Przed rozpoczęciem zmagań Mistrzów, będziemy mieli okazję śledzić zmagania Dywizji Profesjonalnej, której wyniki zespołów w tabeli, będzie decydował o tym która drużyna będzie miała wstęp do organizowanych etapów.
Zwycięzca rozgrywek każdego etapu automatycznie przechodzi do fazy finałowej Polskiej Ligi Esportowej. Zespoły od 2 do 8 miejsca, mają zagwarantowany awans do kolejnego z rozgrywanych etapów. Co więcej, teamy które są członkami Dywizji Mistrzowskiej również mają zapewnione miejsce następnych rozgrywkach, nawet jeśli nie udało im się zająć miejsca w pierwszej ósemce. Pozostałe sloty etapów uzupełnione będą przez drużyny Dywizji Profesjonalnej oraz teamy zakwalifikowane w otwartych eliminacjach.
Pula nagród Sezonu Wiosna 2019 Polskiej Ligi Esportowej  wynosi 150 tysięcy PLN. Na klasyfikację końcową po etapie Playoff, rozłożenie gratyfikacji dla zespołów wygląda następująco:

 1. miejsce: 40 tys. PLN
 2. miejsce: 12 tys. PLN
 3. miejsce: 8 tys. PLN
 4. miejsce: 7 tys.PLN
 5. miejsce: 6 tys. PLN
 6. miejsce: 5 tys. PLN
 7. miejsce: 4 tys. PLN
 8. miejsce: 3 tys. PLN

W każdym z 5 rozgrywanych etapów Dywizji Mistrzowskiej, na gratyfikacje dla drużyn organizator przeznaczył aż  10 tysięcy PLN. Całość środków zgarną zespoły z pierwszego oraz drugiego miejsca (odpowiednio 8 tys. PLN oraz 2 tys. PLN), nagradzając je jeszcze przed finałowym starciem Sezonów.

Podobne artykuły