Strona głównaPoradnikiQuake Champions: Cenne rady

Quake Champions: Cenne rady

Aby móc coś sobą reprezentować w grze, trzeba przede wszystkim ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Warto jednak zapamiętać kilka drobiazgów, z których każdy ma wpływ na rozgrywkę. Ich przestrzeganie znacząco wpłynie na poprawę naszych umiejętności i wyników.

 

Znajomość map to podstawa. Bieganie bez celu po nieznanych zakamarkach skutkuje tylko śmiercią. Rozkład mapy i przedmiotów trzeba poprostu zapamiętać. W tym celu wystarczy pograć przez dłuższą chwilę, aby wiedzieć gdzie znaleźć konkretną broń, gdzie leży zbroja, gdzie będzie Quad, miejsca gdzie pojawiają się gracze, oraz takie gdzie chowają się ranni. Ta wiedza jest bezcenna. Poznanie najkrótszej lub najbezpieczniejszej drogi do celu jest podstawą rozgrywki.

 

Bądź w ciągłym ruchu. Biegać, skakać, latać, pływać… zatrzymasz się na moment – to zginiesz. Nawet nie znając wszystkich niuansów mechaniki gry, będąc w ruchu jesteś trudniejszym celem. Warto też poruszać się jak naj mniej przewidywalnie, aby przeciwnicy nie mogli łatwo oszacować naszych następnych kroków. Gdy podnosisz broń w zaułku, obróć się i zbierz ją idąc do tyłu, widząc jednocześnie czy nic ci nie zagraża. Znając drogę poruszaj się między istotnymi elementami jak broń, zbroja czy mega health. Staraj się nie pozostawać dłużej w jednym miejscu.

 

Nie podejmuj walki bez zbroi i pełnego życia. Poruszaj się po mapie zbierając ich jak najwięcej. Gdy przeciwnikowi uda się uciec po wymianie ognia, nie goń go gdy jesteś zraniony, tylko jak najszybciej uzupełnij braki. Małe zbroje i życia rozmieszczone są na całej mapie, dzięki temu łatwo się podleczyć. Kawałki zbroi wypadają też z zabitych przeciwników. Na mapie zawsze znajduje się Mega Health i Mega Armor, które pozwalają na przeładowanie odpowiednich statystyk ponad 100%, dając nam dużo większą szansę na zwycięstwo.

 

Zapoznaj się z dostępną bronią. Poznaj ich właściwości, oraz sytuacje w których najlepiej się sprawdzają. Naucz się zmieniać broń w zależności od tego, która w danym momencie będzie najefektywniejsza. Postaraj się jak najszybciej zmienić broń startową na inna znalezioną na arenie. Trzema najważniejszymi broniami są: Rocket Launcher, Railgun i Lighting Gun. Dają one pewność poradzenia sobie w każdej sytuacji. Posiadanie większego arsenału nigdy nie zaszkodzi.

 

Poznaj dostępnych czempionów. Przetestuj grę każdą postacią, sprawdź ich zdolności i praktyczne zastosowanie. Dowiedz się, który najbardziej pasuje do twojego stylu gry, lub który najbardziej pasuje ci wizualnie. Żaden czempion nie jest ponad innymi, żaden nie stanowi specjalnej kontry dla innego. Jedni są szybsi, inni mają więcej zbroi, ich umiejętności różnią się od siebie, ale wynik bitwy zależy tylko i wyłącznie od umiejętności gracza,

 

Ustaw klawiaturę i myszkę. Precyzja i wygoda to podstawa. Zmieniaj podstawowe ustawienia gry tak, aby pasowały tobie i twoim przyzwyczajeniom. Ustaw czułość myszki, do której jesteś przyzwyczajony, tak by wykonać zwrot o 180° szybkim ruchem, ale też, żeby celownik za bardzo nie „latał”. Wprowadzone zmiany testuj w walce. Zmień mapowanie klawiszy najczęściej używanych broni, tak aby były pod ręką (w pobliżu WASD) i można je było wybierać bez patrzenia, czy nawet myślenia o tym. Standardem jest ustawienie Rocket Launchera pod Q, Raila pod E i Lighting Guna pod R. Śmiało eksperymentuj z mapowaniem tych i innych broni tak, aby tobie było najwygodniej. Jeżeli chodzi o ustawienia graficzne, pamiętaj, że ważniejsza jest płynność niż piękne widoki, więc nie przejmuj się poświęcając wyższe ustawienia kosztem płynności. Warto też przyciszyć lub całkowicie wyłączyć muzykę, bez niej dużo łatwiej jest zlokalizować zbliżających się graczy, gdyż oni i ich broń wydają dźwięki. Dobrym pomysłem jest też wyłączenie automatycznej zmiany broni po podniesieniu nowej, nagłe przełączenie się na inną w trakcie walki może mieć druzgocące skutki.

 

Praktyka czyni mistrza. Powiedzenie to sprawdza się tu w 100%. Wszystkie strzelanki wymagają wprawy, ale pod tym względem Quake jest królem. Jeżeli chcesz być dobry po prostu ćwicz. Staraj się grać codziennie, przyzwyczaj ręce do myszki i klawiszy, niszcz wrogów, daj się zabić, pozostawaj w ruchu i wyciągaj wnioski.

Nie poddawaj się! Wielu graczy posiada już wieloletnią praktykę grając w poprzednie tytuły z serii. Często będziesz trafiać na weteranów, którzy najzwyczajniej w świecie wdepczą cię w ziemię. Nie obrażaj się ginąc po raz kolejny, nie smuć się, nie denerwuj i nie wychodź z gry w gniewie. Graj dalej i ćwicz, czym dłużej będziesz grał tym będzie ci szło lepiej. Quake może dostarczyć wiele frajdy, a satysfakcja którą odczujesz jak w końcu zaczniesz wygrywać nie ma sobie równych. Czym lepiej będziesz grał, tym bardziej będziesz czół się od niej uzależniony… witamy w Quake’u!

Podobne artykuły