Strona głównaAktualnościROG prezentuje Zephyrus G15 – ultrasmukły laptop gamingowy

ROG prezentuje Zephyrus G15 – ultrasmukły laptop gamingowy

Firma ASUS Republic of Gamers (ROG) zaprezentowała dzisiaj laptop gamingowy Zephyrus G15, który może pochwalić się takimi atutami jak ultrasmukła obudowa, gamingowa matryca o odświeżaniu do 240 Hz, a także superwydajny procesor.

Ultrasmukła i mobilna konstrukcja

Przy jedynie 19,9 mm w profilu i 2,1 kg wagi Zephyrus G15 jest tak kompaktowy, że zmieści się w większości konwencjonalnych plecaków. Jego 15-calowy ekran jest z trzech stron otoczony smukłą ramką, co pozwoliło na uzyskanie konstrukcji zbliżonej do laptopów 14-calowych.Cieniutkie linie szczotkowanego wykończenia rozciągają się na pokrywie, a ich kontynuację można dostrzec w otworach wentylacyjnych umieszczonych wzdłuż krawędzi pod ekranem. Diamentowe wycięcie blisko touchpada umożliwia użytkownikowi otwieranie laptopa jednym palcem. W celu zapewnienia profesjonalnego wyglądu w laptopie G15 kolorowe podświetlenie RGB zastąpiono gustownym białym, które mniej wyróżnia się w tłumie.

ROG Zephyrus G15_3D Rendering Photos_Lighting_08.png

Funkcja ładowania przez Type-C wydłuża czas działania w drodze i podróży. Użycie powerbanków USB, takich jak np. ASUS ZenPower Pro PD, daje użytkownikom więcej czasu na ukończenie swoich zadań niezależnie od tego czy znajdują się w pobliżu gniazdka. Do zadań mniej obciążających system, podczas których nie jest wykorzystywana niezależna karta graficzna, laptop może być również podłączony przez nieco mniejszy zasilacz Type-C o mocy do 65 W.Życie w drodze i podróży pociąga za sobą częste korzystanie z łączności bezprzewodowej, dlatego laptopa G15 wyposażono w superszybką technologię Wi-Fi 6 (Gig+). Przy użytkowaniu wraz z kompatybilnym routerem technologia Wi-Fi 6 (Gig+) zapewnia szczytową przepustowość interfejsu na poziomie maks. 2,4 Gb/s. Poprawia również wydajność w mocno obciążonych sieciach. Zredukowana latencja prowadzi do mniejszej liczby opóźnień podczas zadań czułych na stabilność połączenia, jak np. rozgrywka online. Ponadto udoskonalone przesyłanie danych zapewnia większą przepustowość do strumieniowania na żywo.

Szybkość w każdym typie zastosowań

Najnowszy procesor AMD® Ryzen™ 7 4800HS dysponuje dwa razy większą liczbą rdzeni niż układy poprzedniej generacji. Dzięki 8 rdzeniom i 16 wątkom opartym na najnowszej architekturze Zen 2 bez wysiłku radzi on sobie z intensywną wielozadaniowością, tworzeniem treści i innymi wymagającymi zadaniami. Najnowocześniejsza technologia produkcji 7 nm umożliwiła skoncentrowanie tej ogromnej mocy w niewielkiej i wydajnej konstrukcji.Procesor uzupełnia maks. 32 GB szybkiej pamięci RAM typu DDR4-3200 zainstalowanej w dwóch kanałach, co pozwala graczom na komfortowe przełączanie pomiędzy zadaniami przy wystarczającej mocy obliczeniowej na większe projekty. Superszybki dysk SSD NVMe o maksymalnej pojemności 1 TB zapewnia mnóstwo miejsca na bibliotekę gier, osobiste portfolio oraz kolekcję mediów.

Wyjątkowo płynna grafika

Karta graficzna GeForce RTX™ 2060 napędzana technologią ROG Boost do maks. 1298 MHz przy 65 W zapewnia wysokie wartości FPS w ogromnej liczbie popularnych gier. Ten procesor graficzny oparty na architekturze NVIDIA Turing łączy w sobie rdzenie CUDA do programowalnego cieniowania z niezależnymi rdzeniami RT do ray tracingu, jak również rdzeniami Tensor do obsługi SI. Pozwala to na tworzenie niesamowicie realistycznych obrazów z zaawansowanym oświetleniem, cieniami i innymi efektami.

ROG Zephyrus G15_3D Rendering Photos_Lighting_04.jpg

Szczególnie interesujący dla streamerów jest udoskonalony dekoder wideo architektury Turing, który poprawia jakość nagrywania o nawet 15%, jednocześnie redukując obciążenie CPU dla uzyskania lepszej wydajności. Niezależny komponent jest kompatybilny z oprogramowaniem Open Broadcaster Software (OBS), co czyni go przydatnym dla użytkowników strumieniujących wszystkie rodzaje treści.

Niesamowity ekran

Ekrany o szybkim odświeżaniu w pełni wykorzystują moc karty graficznej RTX. Zephyrus G15 jest dostępny w wersjach z maks. częstotliwością odświeżania 240 Hz – czyli cztery razy wyższą niż w przypadku standardowych ekranów. Pozwala to na uzyskanie rzeczywistych trzycyfrowych wartości FPS i szybkości wystarczającej do rozgrywek esportowych. Czas reakcji od szarego do szarego wynoszący 3 ms gwarantuje wyjątkową ostrość obrazu podczas wyświetlania szybkiej akcji – do lepszego namierzania wrogów w dynamicznych strzelankach FPS lub przewijania stron internetowych.Ekran jest również zatwierdzony przez PANTONE® dla zagwarantowania najwyższej precyzji odwzorowania barw. Matryce klasy IPS charakteryzują się szerokimi kątami widzenia oraz 100% pokryciem przestrzeni barwnej sRGB. Są one otoczone smukłymi ramkami, tworzącymi immersyjny efekt ze stosunkiem wielkości ekranu do obudowy wynoszącym 81%.

ROG Zephyrus G15_3D Rendering Photos_Lighting_02.jpg

Technologia adaptive sync dodatkowo zwiększa płynność wyświetlanego obrazu. Liczba klatek na sekundę jest zróżnicowana w zależności od gry i akcji. Większość ekranów charakteryzuje się jednak stałą częstotliwością odświeżania, co powoduje problemy, kiedy nowe klatki animacji nie są gotowe w odpowiednim momencie. Technologia adaptive sync synchronizuje częstotliwość odświeżania z częstotliwością GPU w celu wyeliminowania efektu rozrywania obrazu („tearing”), który może zakłócić immersję gracza. Ponadto funkcja koordynowania dostarczania klatek animacji minimalizuje widoczny efekt „stutteringu” i opóźnienia pomiędzy źródłem sygnału a wyświetlaniem obrazu.Chociaż technologia synchronizacji adaptacyjnej nie jest nowym rozwiązaniem, jest teraz możliwe korzystanie z niej za pośrednictwem niezależnej karty graficznej GeForce dzięki układowi grafiki Radeon zintegrowanemu w procesorze Ryzen. Dopełnia to całego pakietu udoskonaleń, który gwarantuje graczom wyjątkowo płynną rozgrywkę.

Zachowaj zimną krew w gorącej akcji

Dobry układ chłodzenia pozwala procesorom na pracę z maksymalną mocą. Kompaktowa konstrukcja typowa dla ultrasmukłych notebooków wymaga jeszcze większej efektywności w tym zakresie, aby możliwe było zwiększenie wydajności. Inteligentny układ chłodzenia ROG umożliwia laptopowi Zephyrus G15 lepsze wykorzystywanie zainstalowanego w nim procesora. Zapewnia on odpowiednio dobraną mieszankę komponentów sprzętowych i oprogramowania, która optymalizuje wydajność i poziom emisji hałasu – oraz długoterminowo pomaga utrzymać charakterystykę pracy.Samooczyszczający się moduł chłodzenia wydala kurz i cząsteczki zanieczyszczeń, zapobiegając ich gromadzeniu się i obniżaniu skuteczności rozpraszania ciepła w miarę użytkowania systemu. Tunele przeciwpyłowe nie dopuszczają do osadzania się nieczystości na radiatorach i wentylatorach, wyłapując cząsteczki zasysane do wentylatora i usuwając je przez tył obudowy.

ROG Zephyrus G15_3D Rendering Photos_Lighting_11.png

Inteligentnie rozmieszczone rurki cieplne przejmują ciepło emitowane przez CPU i GPU, jak również obwody zasilające oba te układy. Procesory dysponują kilkoma rurkami cieplnymi podłączonymi do współdzielonych radiatorów, co gwarantuje optymalne chłodzenie przy każdym typie zastosowań, w tym także podczas rozgrywki mocno obciążającej układ grafiki.Wentylatory ROG n-Blade maksymalizują przepływ powietrza przez radiatory. Są one wykonane ze specjalnego polimeru ciekłokrystalicznego, który sprawia, że pomimo swojego ultrasmukłego kształtu łopatki są bardzo mocne i zachowują swój kształt nawet przy wysokiej liczbie obrotów na minutę. Ponieważ łopatki są o 33% węższe niż konwencjonalne konstrukcje tego typu, każdy wentylator może pomieścić 83 sztuki. Jest to model o największej gęstości z całego naszego arsenału wentylatorów, zwiększający przepływ powietrza o nawet 17% w porównaniu do urządzeń poprzedniej generacji.Różne zadania wymagają zróżnicowanych poziomów wydajności i chłodzenia, dlatego laptop G15 wykorzystuje tryby operacyjne do elastycznego reagowania na te potrzeby. W trybie Turbo ustawiane są maksymalne częstotliwości taktowania i szybkości pracy wentylatora – do zadań mocno obciążających system oraz kluczowych projektów. Tryb Performance dokonuje zmian ustawień w celu obniżenia poziomu hałasu w trakcie rozgrywki, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wartości wyświetlanych klatek na sekundę. W trybie Silent natomiast redukowana jest emisja hałasu i świetnie sprawdzi się on podczas wykonywania podstawowych zadań, jak np. przeglądanie Internetu czy oglądanie filmów. Użytkownicy mogą przełączać pomiędzy trybami w zależności od potrzeb przy użyciu praktycznego skrótu klawiszowego. Można także ustawić automatyczne dokonywanie regulacji przez oprogramowanie ROG Armoury Crate za pośrednictwem profili scenariuszy dostosowanych do konkretnych gier i aplikacji.

Elastyczne połączenia

Zephyrus G15 dostarcza dźwięk za pośrednictwem dwóch głośników skierowanych do przodu i napędzanych przez technologię Smart Amp, która chroni je poprzez wyznaczenie limitów w zakresie temperatury i wartości progowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu można podkręcić głośność bez obaw o zniekształcenie dźwięku lub uszkodzenie stożków. Certyfikacja dźwięku o wysokiej rozdzielczości (Hi-Res Audio) gwarantuje jeszcze lepsze wrażenia użytkownikom ceniącym sobie jakość hi-fi. Wrażenia przy korzystaniu ze słuchawek są bardziej immersyjne dzięki udostępnieniu 7.1-kanałowego wirtualnego dźwięku przestrzennego napędzanego oprogramowaniem Sonic Studio III.

Klawiatura laptopa również została dostosowana do rozgrywki i wyposażono ją w specjalnie uformowane klawisze z odpowiednimi odstępami – dla zwiększenia precyzji wprowadzania danych. ROG Overstroke zapewnia wyższy punkt aktywacji przełączników klawiszy, co przekłada się na szybsze wprowadzanie poleceń i większy komfort użytkowania. Technologia N-key rollover gwarantuje, że każde naciśnięcie klawisza jest rozpoznawane, nawet przy naciśnięciu kliku klawiszy w tym samym czasie. Polecenia są wydawane bardziej intuicyjnie dzięki odstępom pomiędzy klawiszami zbliżonym do klawiatur desktopowych, podczas gdy wydzielone klawisze skrótów udostępniają w bezpośrednim zasięgu ręki najważniejsze funkcje, takie jak regulacja głośności i przycisk wyciszenia mikrofonu.Szeroka gama portów pozwala każdemu użytkownikowi na stworzenie idealnej gamingowej stacji. Trzy gniazda Type-A USB 3.2 Gen 1 zapewniają wystarczającą liczbę złącz do podłączenia myszy gamingowej, gamepada, a także zewnętrznego dysku. Obustronne gniazdo Type-C USB potrafi więcej, niż tylko ładowanie urządzeń i przesyłanie danych. Kompatybilność tego złącza z technologią DisplayPort™ 1.4 umożliwia podłączenie zewnętrznego monitora dla zapewnienia większej powierzchni ekranowej. Dostępne jest również wyjście HDMI 2.0b, które może przesyłać sygnał 60 Hz do monitorów i telewizorów 4K albo zapewnić wygodną możliwość podłączenia projektora.

Podobne artykuły