Wirtualne bitwy czołgów cieszą się ogromną popularnością. Wiodącymi tytułami w tej sferze są gry World of Tanks oraz World of Tanks: Blitz, które łącznie posiadają prawie 300.000.000 zarejestrowanych użytkowników.
World of Tanks to pewnego rodzaju fenomen. Tytuł powstał już ponad dziesięć lat temu, a mimo to wciąż potrafi przyciągać do siebie nowych graczy. Obecnie WoT posiada 160.000.000 zarejestrowanych użytkowników, a bazując na danych z sierpnia bieżącego roku, na samą Polskę przypada ponad 4.600.000 graczy. Dodatkowo warto zaznaczyć, że aż milion z nich to relatywnie nowi użytkownicy, którzy rozpoczęli swoją przygodę z World of Tanks po premierze polskich czołgów w 2018 roku.
World of Tanks ma swojego mobilnego brata, który zadebiutował w 2014 roku na urządzeniach przenośnych World of Tanks: Blitz docelowo miał być grą mobilną, skierowaną do fanów pierwowzoru. Jednak unikalne zmiany spowodowały, że Blitz wyrobił swoją własną tożsamość i trafił również na inne platformy, w tym PC-ty z Windows 10 oraz Nintendo Switch. Obecnie może pochwalić się równie dużą popularnością co tytuł dostępny wyłącznie na komputerach osobistych – 137.000.000 zarejestrowanych użytkowników na całym świecie i ponad 3.300.000 pobrań gry tylko nad Wisłą. Sukces przełożył się na bardzo ciekawe współprace, jak ta z legendarną grupą rockową Korn, która w kolaboracji z firmą Wargaming stworzyli teledysk do piosenki “Finaly Free”.
Co spowodowało, że na rynku gier komputerowych znalazło się miejsce dla dwóch tak podobnych do siebie gier? Na pierwszy rzut oka mogą się wydać bliźniacze, lecz każda z nich posiada indywidualny charakter. World of Tanks trafia szczególnie do fanów wymagających wiernego odwzorowania historycznego pojazdów oraz pól bitew. Te pierwsze wzorowane są na istniejących niegdyś modelach lub faktycznych prototypach, które z różnych względów nie trafiły do produkcji. Natomiast mapy tworzone są na podstawie zdjęć historycznych. W PC-towej wersji w bitwach bierze udział aż trzydziestu graczy, podzielonych na dwie drużyny. Przekłada się to na średni czas gry, który wynosi kwadrans.
World of Tanks: Blitz, ze względu na swoje “pochodzenie” cechuje się większą dynamiką. W rozgrywce bierze udział czternastu graczy, a mniejsze mapy zapewniają krótszy czas potrzebny do pierwszego starcia. Ewolucja jaką przeszedł Blitz sprawia, że jest grą na miarę XXI wieku – posiada zarówno multiplatformowy cross-play jak i cross-save – nasze postępy zapisują się gdy gramy zarówno na urządzeniach mobilnych jak i komputerze osobistym. W tym przypadku deweloperzy pozwalają sobie puszczać wodze fantazji i wyłamywać się z ram wierności historycznej, co zaowocowało wieloma ciekawymi kooperacjami np. Girls und Panzer, Warhammerem 40 000, Valkiria Chronicles, Peterem Pundem, Kunio Okiwarą czy Brettem Pansonem. Na koniec warto wspomnieć, że World of Tanks: Blitz jest dostępny na wielu platformach – Android, iOS, Mac oraz PC, zaś jego poprzednik wyłącznie na komputerach osobistych.
Wychodząc naprzeciw milionom fanów czołgów, agencja gamingowa Fantasyexpo organizuje rozgrywki esportowe skierowane zarówno do miłośników World of Tanks jak i World of Tanks: Blitz. W ramach cyklu Gametoon Arena na platformie Freeforall organizowane są rozgrywki World of Tanks, w których do wygrania jest 2000 złotych. Z kolei w ramach PLAY Polskiej Ligi Mobilnej odbędzie się turniej World of Tanks: Blitz, w którym przewidziane zostały nagrody rzeczowe od Xiaomi.