poniedziałek, 20 września, 2021

Mechanika działania loot packów i ich wpływ na grę – czy to zabija fun?

loot-pack

Loot packi czy też loot boksy, loot crates, budzą wiele kontrowersji wśród graczy. Niektórzy uważają je za zbytek łaski i próbę naciągnięcia graczy na wydawanie pieniędzy w ramach coraz bardziej popularnego systemu mikropłatności. Inni cenią sobie je za możliwość ulepszenia wyglądu bohatera, zdobycia dodatkowych skilli czy przedmiotów lub wzbogacenie rozgrywki. Początkowo można było kupować za prawdziwe pieniądze tylko kosmetyczne przedmioty lub poważne, duże dodatki do gry. Teraz dystrybutorzy oferują już bardzo szeroki zakres przedmiotów, często też takich, które nic nie wnoszą do gry i powinny być w niej od początku, i to budzi sprzeciw graczy.

Czym są loot crates?

Loot box, loot crate, prize crate czy loot pack to w grach wideo pewien przedmiot, który może być wymieniony na dalsze wirtualne przedmioty lub łupy w grze jak broń, zbroja, sprzęt, nowy awatar postaci czy gracza. Takie skrzynki z łupami to pewna forma monetyzacji dla dystrybutorów, bo gracze kupują je bezpośrednio lub kupują klucze, które dają możliwość ich odblokowania.

Losowość loot packów

Warto zwrócić uwagę na jedną rzecz, która jest jedną z przyczyn wielu wątpliwości narastających wśród graczy – coś, co sprawia, że jedni loot boksy uwielbiają, inni nienawidzą. Chodzi o losowość kupowania loot crates i tego, co w nic się dostanie. Podlega to randomizacji, co dla jednych czyni grę większą frajdą, innych zaś frustruje, bo nie mogą sobie wybrać nagrody. Wykorzystanie mikropłatności do losowania loot boksów jest obecne w bardzo popularnych grach jak Counter Strike: Global Offensive, Overwatch czy Dota 2. To gry, w które rozgrywane są turnieje e-sportowe, a fascynują się nimi miliony graczy. Dzięki loot boksom można tam zdobyć nową broń czy płaszcz dla postaci. Ponadto, są gracze, którzy zarabiają na lotach np. w CS:GO, bo potem odsprzedają je za prawdziwą kasę na rynku Steam.

Trochę jak sloty

W wyżej wymienionych grach, i wielu innych, otrzymanie lootów jest losowe. Otrzymujesz randomowe przedmioty kosmetyczne na stałe lub inne ulepszenia gry czy postaci. Otrzymanie legendarnej skórki z loot boxa można porównać trochę do automatów online i trafienia jackpota. Co ciekawe, zarówno odpakowywanie lotów np. w CS:GO, jak i gry w symulatorze kasyna są popularne ostatnio na Twitchu. Tysiące ludzi ogląda jak ktoś odpakowuje randomową skórkę lub próbuje sił w slotach – widać losowość tego typu rozgrywki przyciąga uwagę!

Kupowanie loot boksów i problem mikropłatności

Skąd to się wszystko wzięło? Jeśli chodzi o początek fenomenu kupowania loot boksów i systemu mikropłatności, to pierwszy i jednocześnie bardzo kontrowersyjny przypadek tego typu mechaniki pojawił się w kultowej już grze single player The Elder Scrolls: Oblivion. Wydawca gry, Bethesda, jako część eventu na prima aprilis 2006 roku udostępniło na Xbox 360 kosmetyczne przedmioty, w tym zbroję dla konia za 5 dolarów. To właśnie owa zbroja przeszła do historii, bo poza wyglądem, nie dawała żadnej nowej funkcji jak odporność na obrażenia czy więcej punktów życia. Co więcej, ponieważ to gra offline, to tą zbroją nie można było się nawet pochwalić przed znajomymi w sieci…

Rozwój mikropłatności

Mikropłatności, obecnie tak popularne i wciąż budzące kontrowersje, początkowo pozwalały jedynie na kupno drobnych kosmetycznych przedmiotów. Twórcy zgarniali prawdziwą kasę za wypuszczane pełnoprawne dodatki do gry. Oferowanie kilku dodatkowych rzeczy jak np. czapki, ubrania dla postaci w Team Fortress 2 nie budziło większych sprzeciw. Podobnie jak dodanie borni, zbroi i innych przedmiotów użytkowych. Brało się to stąd, że można było także zdobyć te przedmioty podczas rozgrywki dzięki kolejnym osiągnięciom lub biorąc udział w eventach czasowych. Kto chciał grać i po kolei odblokowywać itemy, to właśnie tak robił, kto był niecierpliwy to mógł wydać kasę i zgarnąć loota. To, co teraz oburza graczy, to widoczna chęć wyciągania z ich pieniędzy od dystrybutorów dzięki rozbudowanemu systemowi mikropłatności za looty z przedmiotami, które normalnie powinny być w standardzie gry, są zupełnie niepotrzebne lub jest ich tyle, że aby zdobyć je wszystkie, trzeba wydać fortunę… Przykładowo w Star Wars Battlefront 2 gracze wyliczyli, że potrzeba jest aż 7000 zł, by zdobyć całą zawartość skrzynek i to przy dobrej passie w losowaniu kart!

Da się jednak inaczej

Są oczywiście jednak przykłady gier, w których system lootów jest dobrze opracowany, a gracze nie muszą wydawać fortuny na kosmetyczne przedmioty, np. World of Tanks czy WarThunder. Warto też wiedzieć, że obecnie organizacje zajmujące się oceną gier wideo – w Ameryce Północnej to Entertainment Software Ratings Board (ESRB), a w Europie Pan European Game Information (PEGI) – wymagają, by na grach dodane były adnotacje jak „Zakupy w grze (w tym przedmioty losowe)” – przez ESRB, oraz „Zawiera płatne przedmioty losowe” – przez PEGI.

Mousesports Vs. G2 Esports – hit fazy grupowej ESL Pro League?

esport news, esportcenter

Drużyny z pierwszej piątki światowego rankingu w grze CS:GO. G2 Esports znajduje się na trzecim stopniu podium, a Mousesports zajmuje zaszczytne czwarte miejsce. Nic więc dziwnego, że ten pojedynek grupowy elektryzuje wszystkich sympatyków e-sportu już od momentu losowania.

Prawdopodobnie będzie to mecz o bezpośredni awans do fazy play-off z racji tego, że pozostali rywale są dużo niżej notowani. Jeżeli nie dojdzie do żadnej niespodzianki to jedna z drużyn, które są również faworytami do sukcesu w całej imprezie będzie musiała męczyć się później w barażach.

ESL Pro League – harmonogram rozgrywek

W tegorocznej edycji udział wezmą 24 drużyny z całego świata podzielone na cztery grupy. Rozgrywki będą trwać cztery tygodnie od 16 marca do 12 kwietnia. Faza grupowa kończy się dopiero 4 kwietnia, a na play-offy przewidziane zostały trzy dni.

Impreza ma charakter bardzo szczególny, bo w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 i brakiem możliwości przemieszczania się drużyn, rozgrywki przyjęły format typowo online. Nawet wielki finał odbędzie się bez udziału publiczności.

Podzielono turniej na strefę europejską ( grupa A, B i D) oraz północnoamerykańską (grupa C). Wyjątkowo w tym roku będzie dwóch mistrzów, każda ze stref wyłoni swojego.

Strefa EU:

 • trzy grupy po sześć drużyn
 • bezpośredni awans uzyskuje drużyna z 1 miejsca, 2-3 walczy w barażach
 • druga runda eliminacji składa się z sześciu najlepszych ekip
 • awans do finału otrzymuje 1 miejsce, ekipy z 2 i 3 miejsca rozgrywają dodatkowy mecz o finał

Strefa północnoamerykańska :

 • jedna grupa z sześcioma drużynami
 • bezpośredni awans do finału UB otrzymują ekipy z miejsc 1-2
 • drużyny z miejsc 3-4 grają w finale LB
 • wygrani obu finałów spotykają się w meczu o mistrzostwo

Jakie szanse z G2 Esports ma Mousesports?

Według wielu obserwatorów CS:GO będzie to jeden z  najlepszych meczów fazy grupowej. Przez roszady w grupach obie bardzo mocne drużyny trafiły bezpośrednio na siebie. Od ponad roku krążą w granicach pierwszej dziesiątki światowego rankingu, a na początku tego sezonu osiągają swoje najlepsze wyniki.

Aktualna forma

 Mousesports złożony jest z pięciu zawodników różnej narodowości, ale wbrew pozorom wygrywają dzięki świetnej komunikacji i strategii dyktowanej przez duńskiego trenera. W tym roku jedynie dwie porażki, bilans zdecydowanie dodatni. G2 Esports to francuska ekipa nastawiona na sukces, od 19 grudnia 2019 roku przegrali tylko jeden mecz z aktualnym liderem Natus Vincere, a to już wiele świadczy o ich przygotowaniu do aktualnego sezonu.

Bezpośrednie mecze

Jedni i drudzy po jednym razie w przeszłości wygrali ESL Pro League. Mousesports broni tytułu z zeszłego roku, a G2 osiągnęło sukces w roku 2017. Bezpośredni bilans ostatnich pojedynków między tymi drużynami wynosi 3-3.

Skład drużyny

Wiele zależy od dyspozycji gwiazd obu ekip. Mousesports może liczyć na swoich weteranów, co z pewnością napawa ich optymizmem – chrisJ i ropz to najjaśniejsze punkty tej drużyny.  Z kolei G2 ma w swoich szeregach takich zawodników jak: kennyS, AmaNEk czy huNter-. W tym meczu będą liczyć się detale, więc brak absencji w składach gwarantuje wyrównany poziom.

Ulubione mapy

Bardzo duży wpływ będzie miało również to, jakie mapy zostaną wybrane na pojedynek. W ostatnich 3 miesiącach Mousesports było niepokonane na Mirage, świetny procent wygranych na Dust2 oraz trochę gorszy na Train. Z kolei te dwie ostatnie mapy nie należą do ulubionych drużyny G2 Esports – wygrywają na nich ledwie co drugą rozgrywkę. Za to na Inferno nie ma na nich mocnych w ostatnim czasie. Widać jak wiele różni te dwie ekipy w tym aspekcie.

Podsumowanie

Krótko mówiąc powinien być to wyrównany mecz, w końcu rywalizuje trzecia z czwartą drużyną światowego rankingu. Obie w świetnej dyspozycji, zawodnicy z najwyższej półki – to gwarantuje świetny poziom e-sportowy. Wygrany z tej pary z pewnością przybliży się do bezpośredniego awansu do fazy play-off, ale nie zmienia to faktu, że jedni i drudzy mogą wygrać ESL Pro League.

Gdzie śledzić rozgrywki ligowe CS:GO?

Tak się składa, że 11 sezon rozgrywek ESL Pro League jest jednym z najważniejszych wydarzeń w całym sezonie CS:GO. Dlatego wszystkie mecze z polskim komentarzem będzie transmitować telewizja Polsat Games TV. Możemy obserwować i uczyć się od najlepszych zawodników na świecie jeżeli jesteśmy aktywnymi graczami.

W trakcie oglądania na bieżąco rozgrywek CS:GO możemy dodać temu dodatkowych emocji, bo na wszystkie mecze jest możliwe zawieranie zakładów u bukmacherów. Dlatego trzymając kciuki za naszego faworyta możemy przy okazji wygrać pieniądze.

A co zrobić jeżeli nie mamy dużej wiedzy o e-sporcie i doświadczenia w obstawianiu? Możemy skorzystać z pomocy takich stron jak bukmacherzyesport.pl na których znajdziemy wszelkie niezbędne wskazówki jak zacząć, na co zwrócić uwagę i gdzie obstawiać CS:GO oraz inne e-sporty.

Tegoroczni faworyci ligi ESL Pro

W grupie A faworytami do wyjścia z pierwszego miejsca jest drużyna Astralis. Utytułowana ekipa od wielu lat znajdująca się na światowym topie, obecnie 2 miejsce w rankingu. Duńczycy w ostatnim turnieju IEM Katowice odpadli dopiero w półfinale. Prezentują dobrą formę i są świetnie przygotowani taktycznie. Drugą drużyną w gronie faworytów jest Team Vitality.

W grupie B zagra lider światowego rankingu Natus Vincere. Rosyjska ekipa złożona z bardzo młodych zawodników o ogromnym potencjale. Wystarczy zaznaczyć, że we wszystkich trzech tegorocznych turniejach zaliczyli finały (w tym dwa wygrane). Warto wspomnieć też o ekipie ze Szwecji – fnatic, która również może zajść wysoko.

W grupie C szykuje się wyrównana walka o mistrzostwo strefy północnoamerykańskiej. Według ekspertów największe szanse na ostateczny triumf ma amerykańska ekipa Team Liquid. Przeszkodzić im z pewnością będą chcieli mistrzowie Brazylii – FURIA, czy Australii – 100 Thieves. Z racji tego, że walka o tytuł rozgrywa się jedynie między sześcioma drużynami gwarantuje to bardzo dużo emocji. W grupie D już we wczesnym stadium turnieju dojdzie do pojedynku na prawdziwym szczycie. Ekipa G2 zmierzy się z Mousesports. Obie ekipy są również wymieniane w gronie faworytów do ostatecznego triumfu, dlatego rywalizacja grupowa nabierze dodatkowego kolorytu.

CS: GO Major: Starladder Berlin 2019

starlader-berlin-2019

Rozgrywany w Berlinie turniej Starladder, to drugie obok katowickiego IEM tegoroczne wydarzenie CS: GO rangi „Major”, czyli turniejów sponsorowanych bezpośrednio przez wydawcę gry Counter Strike: Global Offensive, firmę Valve. Będzie to 15. tego typu wydarzenie sygnowane przez to studio. W berlińskim turnieju udział wezmą łącznie 24 najlepsze drużyny specjalizujące się w tej emocjonującej strzelance taktycznej. W puli nagród znalazł się okrągły milion dolarów z czego połowa tej sumy trafi do zespołu, który zostanie zwycięzcą tych zawodów.

Niestety, po raz kolejny w stawce dużego eventu nie zobaczymy słynnego polskiego teamu, Virtus Pro. Ostatnio, po wielu latach wspólnego grania, z zespołem pożegnało się kilku zawodników, którzy przez długi czas świadczyli o sile tej ekipy. Mowa tu o Jarku Jarząbkowski znanym jako „PaschaBiceps”, Wiktorze „TaZ-ie” Wojtasie, Pawle „byali’m” Bielińskim i Filipie „NEO” Kubskim. Z wymienionej ekipy podczas zawodów Starladder Berlin zobaczymy jedynie tego ostatniego, który obecnie reprezentuje barwy jednego z faworytów tego turnieju, FaZe Clan.

Przy problemach kadrowych i wynikającej z tego zniżkowej formie naszego eksportowego teamu, w zawodach tej rangi doszło do sporych przetasowań. Spróbujemy dowiedzieć się nieco więcej na temat faworytów berlińskiego Majora i dowiemy się kogo jako potencjalnego zwycięzcę typują legalni polscy bukmacherzy online.

CS: GO Major: Starladder Berlin 2019 – kursy bukmacherskie

 

Sprawdźmy jakie kursy uzyskamy na każdą z 24 drużyn, które zobaczymy podczas zawodów w stolicy Niemiec.

fotuna

sts

lvbet

Forbet

totalbet

Betfan

Team Liquid

2,70

2,75

3,00

2,75

2,75

2,75

Astralis

4,25

4,75

3,50

4,50

3,75

3,75

Natus Vincere

6,50

8,00

5,00

7,50

5,70

5,70

Team Vitality

7,00

8,00

9,00

7,50

7,80

7,80

ENCE

8,00

10,00

14,00

10,00

10,50

10,50

FaZe

12,00

15,00

21,00

15,00

19,00

19,00

G2 Esports

17,00

17,50

14,00

15,00

14,00

14,00

FURIA eSports

17,00

25,00

21,00

17,00

19,00

19,00

Mousesports

20,00

25,00

21,00

20,00

18,50

18,50

North

20,00

20,00

26,00

20,00

21,50

21,50

Ninjas in Pyjamas

20,00

50,00

31,00

25,00

28,00

28,00

NRG Esports

20,00

50,00

34,00

25,00

32,00

32,00

MIBR

25,00

30,00

34,00

30,00

21,50

21,50

CR4ZY

25,00

30,00

31,00

30,00

27,00

27,00

AVANGAR

34,00

100,00

51,00

35,00

44,50

44,50

Renegades

55,00

150,00

101,00

101,00

74,00

74,00

compLexity Gaming

70,00

250,00

201,00

101,00

124,00

124,00

HellRaisers

100,00

150,00

101,00

150,00

74,50

74,50

forZe

150,00

250,00

201,00

201,00

184,00

184,00

Grayhound

300,00

1000,00

501,00

501,00

389,50

389,50

INTZ

300,00

750,00

501,00

501,00

370,00

370,00

TYLOO

300,00

750,00

501,00

750,00

375,00

375,00

Syman

500,00

2000,00

2001,00

2000,00

1209,00

1209,00

DreamEaters

500,00

2000,00

2001,00

2000,00

1209,00

1209,00

Faworytami bukmacherów jest Team Liquid, czyli zespół CS: GO ze stajni legendarnej organizacji e-sportowej działającej pod tą samą nazwą. Drugie miejsce w zestawieniu zajęło duńskie Astralis, czyli zwycięzcy dwóch ostatnich majorów. Wysoko oceniane są również szanse Natus Vincere, Team Vitality i Ence. Na przeciwnym biegunie znalazły się drużyny DreamEaters, Syman, TYLOO, INTZ i Grayhound, a na ich ewentualnej wygranej można zarobić fortunę.
 

Typuj zwycięzców najważniejszych turniejów e-sportowych u bukmachera LVBET

E-sport to bez dwóch zdań jedna z najdynamiczniej rozwijających się dyscyplin na świecie. Jeżeli i Ty dałeś się porwać emocjonującym rozgrywkom ze świata sportu elektronicznego, regularnie śledzisz streamy z dużych turniejów na Twitchu czy YouTube i chciałbyś spróbować swoich sił w typowaniu najciekawszych wydarzeń z nimi związanych, to polecamy zainteresować się usługami LVBET. Bukmacher ten to lider, jeśli chodzi o ofertę e-sportową wśród polskich operatorów zakładów wzajemnych. Jednocześnie prowadzi on liczne konkursy i promocje, a do tego oferuje wysoki bonus powitalny dla wszystkich swoich nowych graczy. Podczas rejestracji nie zapomnij skorzystać z naszych linków i kodów promocyjnych, dzięki którym zmaksymalizujesz wartość bonusu, a przy okazji zwiększysz swoje szanse na duże wygrane!

CS: GO Major: Starladder Berlin 2019 – faworyci

Oto trzy naszym zdaniem najciekawsze ekipy turnieju w Berlinie:

 

Team Liquid

Składające się wyłącznie z zawodników z Ameryki Północnej, Team Liquid w ostatnich miesiącach jest w kosmicznej wręcz formie. Na pięć dużych turniejów, w których wzięli ostatnio udział wygrali wszystkie i wydaje się, że ekipy rodem z Europy będą musiały się sporo napocić, by w końcu ich pokonać. W samym tylko lipcu wygrywali ESL ONE: Cologne, Blast Pro Series: Los Angeles, IEM XIV: Chicago i przede wszystkim w Intel Grand Slam Season 2 z pulą nagród wartą milion dolarów. Kapitanem i cichym liderem zespołu jest Nicholas „nitr0” Cannella. Mimo iż będące na fali Team Liquid to zdecydowani faworyci do zwycięstwa, to nie polecamy ich typować ze względu na dość niskie value, tym bardziej, że w CS: GO duże niespodzianki to niemal codzienność.

Kurs na wygraną Team Liquid: 3,0 @LVBET

Astralis 

 

Duńczycy z Team Astralis byli w stanie wygrać dwa ostatnie turnieje z cyklu Major, a dokładniej FACEIT Major w Londynie (wrzesień 2018) oraz IEM XIII w Katowicach (marzec 2019), co uczyniło ich zespołem odnoszącym w ostatnich 5 latach największe sukcesach na zawodach tej rangi. W Berlinie zagrają o zapisanie się w e-sportowej historii – mogą zostać pierwszym zespołem, który wygra trzy Majory z rzędu. Mocą tej drużyny jest fakt, że od trzech latach trzon ich drużyny pozostaje niezmieniony. Liderami zespołu są Nicolas „dev1ce” Reedtz oraz Lukas „gla1ve” Rosander. Moim skromnym zdaniem to właśnie ten zespół będzie faworytem tego turnieju, tym bardziej, że w Berlinie to Astralis grają o najwyższą stawkę.

Kurs na wygraną Astralis: 4,75 @STS

FaZe Clan

 

Na koniec drużyna z jedynym polskim akcentem podczas berlińskich zawodów – FaZe Clan, w którego składzie zagra były gracz Virtus Pro, Filip „NEO” Kubski. Będzie on pełnił rolę kapitana zespołu, jednak jednocześnie przed ekranem będzie siadał jako zmiennik dla innych graczy z pierwszego zespołu. Nie jest to jednak żadna ujma, ponieważ FaZe Clan to prawdziwy dream team w CS: GO. W składzie tej drużyny zobaczymy Olofa „olofmeister’a” Kajbjera, Ladislava „GuardiaN’a” Kovacs, Nikolę „NiKo” Kovaca oraz Hvarda Nygarda znanego jako „rain”. Naszpikowany gwiazdami FaZe Clan ma w obecnym sezonie na koncie prestiżową wygraną podczas BLAST Pro Series w Miami, gdzie w finale pokonali Team Liquid. Później nieco spuścili z tonu, jednak uważam, że obstawianie ich wygranej ma sens, m. in. ze względu na wysokie value.

Kurs na wygraną FaZe: 21,0 @LVBET

CS: GO Major: Starladder Berlin 2019 – podsumowanie

 

Mimo świetnej passy Team Liquid i faktu, że są faworytami buków, ze względu na bardzo niskie value kursu na ich wygraną polecam szukać innych opcji. Spore szanse na końcową wygraną ma na pewno Team Astralis, którzy najwyraźniej znaleźli patent na turnieje rangi Major. Fanom legendarnego Virtus Pro polecam typować wygraną FaZe Clan z popularnym „NEO” w składzie, tym bardziej, że kurs na nich jest naprawdę atrakcyjny.

Startuje Polska Liga Esportowa

polska-liga-esportowa-2021

Jesień 2021 będzie czasem wzmożonego wysiłku dla czołówki polskiej sceny Counter Strike: Global Offensive. Przeszło setka zgłoszonych graczy z dwudziestu drużyn obu dywizji Polskiej Ligi Esportowej stanie do wzajemnej rywalizacji o miano najmocniejszej drużyny na własnym podwórku.

LOTTO DYWIZJA PROFESJONALNA

Emocje zaczną budować się już 20 września. To właśnie tego dnia sezon Jesień 2021 zainaugurowany zostanie walką w pierwszej kolejce Lotto Dywizji Profesjonalnej. Tę rywalizację można będzie obejrzeć w poniedziałki (18.00, 21.00) i wtorki (15.00, 18.00, 21.00) na kanałach Twitch i YouTube Polskiej Ligi Esportowej, jak i na WP Pilot. W dywizji zagrają zarówno drużyny i zawodnicy doskonale kojarzeni przez kibiców w Polsce, jak i nowy narybek, chcący wpisać się wyraźną czcionką na karty Polskiej Ligi Esportowej.

Stawka Lotto Dywizji Profesjonalnej prezentuje się następująco:

 • Creative Avez
 • Dr Pepper Team
 • GG.Predict VIXIT
 • LODIS by Illuminar
 • Olej Napędowy
 • Opera GX Phantoms
 • Actina Pasha Gaming Camp
 • PL123
 • ThunderFlash
 • UNGENTIUM.

Wszystkie mecze rozegrane zostaną w formacie BO3, rozlokowanych po dziewięciu następujących tydzień po tygodniu kolejkach. Na przestrzeni przeszło dwóch miesięcy, wszystkie wymienione wyżej drużyny stoczą bój o tytuł mistrza Lotto Dywizji Profesjonalnej, co zaowocuje awansem do najwyższego poziomu rozgrywkowego, czyli PGE Dywizji Mistrzowskiej, nagrody pieniężne w wysokości 10 000 zł oraz miejsce w rozgrywkach międzynarodowych European Development Championship.

Partnerem tytularnym dywizji jest Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto, który kontynuuje współpracę z Polską Ligą Esportową. Ponadto młodych, aspirujących graczy będą wspierać sponsorzy: eWinner, LG i Pracuj.pl

PGE DYWIZJA MISTRZOWSKA

Okiem cyklonu, tworzonego w świecie esportu przez Polską Ligę Esportową, będzie po raz kolejny PGE Dywizja Mistrzowska, która po raz kolejny uświetniona została obecnością partnera tytularnego – PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Oczy fanów CS:GO w kraju zwrócą się w stronę mistrzowskiej stawki już 22 września. Tego dnia, na antenie Polsat Games w telewizji, na Twitchu i YouTube, mecze pierwszej kolejki zainauguruje studio meczowe, w skład którego wchodzą:

 • Komentatorzy: Olek “Vuzzey” Kłos” i Łukasz “Hermes” Pożyczek
 • Eksperci: Krystian “Terp” Terpiński i Albert “Mes” Dulla
 • Prowadzący: Radek “Mad1” Florkowski.

Razem z nimi, wszyscy kibice będą mogli oglądać rywalizację na najwyższym krajowym poziomie. Zmianą w stosunku do poprzednich sezonów, jest liczba ekip zmagających się w PGE Dywizji Mistrzowskiej. Do ośmiu drużyn dołączają dwa kolejne teamy, a pełny skład na sezon Jesień 2021 wygląda w ten sposób:

 • Anonymo Esports
 • Honoris
 • Illuminar Gaming
 • Izako Boars
 • Mad Dog’s PACT
 • M1 EDEN
 • PGE Turów Zgorzelec
 • Tarczyński Protein Team
 • Team ESCA Gaming
 • x-kom AGO.

Wszystkie formacje mogą zgodnie przyznać – jest o co grać w Polskiej Lidze Esportowej – pula finansowa na sezon Jesień 2021 wyniesie bowiem aż 250 tysięcy złotych. Będzie ona dzielona pomiędzy organizacje na podstawie kryteriów, które zostały wyszczególnione w umowie Centralizacji Praw Sponsoringowych, zawartej pomiędzy ligą, a wszystkimi organizacjami walczącymi w PGE Dywizji Mistrzowskiej.

Najbliższe tygodnie z PGE Dywizją Mistrzowską rysują się w następujący sposób: 9 kolejek meczowych, transmitowanych w środy (13:00, 16:00 i 19:00) oraz czwartki (16:00 i 19:00). Rywalizację zakończą finały Polskiej Ligi Esportowej, zaplanowane na pierwsze dni grudnia.

Polska Liga Esportowa wkracza w nowy sezon PGE Dywizji Mistrzowskiej z wielkimi ambicjami, które ponownie, w wyniku przedłużonej współpracy, zrealizowane zostaną przy pomocy partnera tytularnego, PGE Polskiej Grupy Energetycznej, i udziale partnerów: eWinner, Lech Free, LG, Red Bull, Media Expert, Pracuj.pl, którzy przygotowali liczne niespodzianki dla widzów.

Darmowa gra: Speed Brawl

Gra Speed Brawl dostępna za darmo w serwisie > EpicGames <

Darmowa gra: Tharsis

Gra Tharsis dostępna za darmo w serwisie > EpicGames <

Darmowa gra: Titan Quest

Gra Titan Quest Anniversary Edition dostępna za darmo w serwisie > Steam <

Darmowa gra: Jagged Alliance

Gra Jagged Alliance 1: Gold Edition dostępna za darmo w serwisie > Steam <

Acer Aspire Vero – pierwszy na świecie laptop stworzony z recyklingu.

acer-vero-2021

Już pod koniec listopada w Polsce pojawi się pierwszy w pełni stworzony z surowców odnawialnych notebook Acer Aspire Vero.

Ze strony Acera jest to zdecydowany krok w stronę produkcji sprzętu przyjaznego środowisku i stawiającego na zrównoważony rozwój. Co więcej, jest to pierwsze urządzenie, które realizuje założenia autorskiej platformy Acer – Earthion.

Laptop w stylu zero waste

Aspire Vero został zaprezentowany na konferencji GPC 2021 przede wszystkim jako laptop łatwy w naprawie i modernizacji, a także w późniejszym recyklingu. Są to ważne aspekty, które muszą być spełnione przez urządzenie zaprojektowane w myśl zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Vero jest przyjazny dla ziemi, jak i stylowy. Połączenie kolorów, efektu pigmentowania oraz niepolerowanej tekstury służy odzwierciedleniu ziemistego, ekologicznego stylu. Uwagę przykuwa przekaz zawarty w odwróconych oznaczeniach klawiszy “R” oraz “E”, jest to bezpośrednie nawiązanie do teorii “3R” związanej z odpowiedzialną gospodarką odpadami (z angielskiego “Reduce, Reuse i Recycle”).  
– Acer Aspire Vero to pierwszy laptop oparty o założenia naszej autorskiej platformy Acer – Earthion, której główną ideą jest pomóc społeczeństwu sprostać wyzwaniom związanym z ochroną środowiska. Co więcej, dołączając do inicjatywy RE100, zobowiązaliśmy się, że do 2035 przejdziemy w 100% na odnawialne źródła energii. Vero jest pierwszym urządzeniem, które jest częścią tego zobowiązania, jest również bardzo dobrym przykładem jak powinny wyglądać urządzenia przyszłości zorientowane na ekologię – powiedział Michał Senkowski, Product Manager w Acer Polska. Zestaw Acer Aspire VERO

Zestaw Acer Aspire VERO

Ekologiczna rewolucja    

Laptop jest wykonany z przetworzonego plastiku PCR (post-consumer-recycled). Wybór tego materiału nie jest przypadkowy, plastik PCR jest wydajnym rozwiązaniem, które ogranicza emisję dwutlenku węgla aż o 20% w porównaniu ze standardowym plastikiem. Acer zadbał również o ekologiczne opakowanie laptopa. Aspire Vero będzie sprzedawany w pudełku, które wykonane jest z tworzywa sztucznego, pochodzącego w 100% z recyklingu. Nie posiada zbędnych naklejek i etykiet, dzięki czemu po rozpakowaniu może być ponownie oddane do przetworzenia. Co więcej, wszystkie elementy graficzne widoczne na pudełku są drukowane z wykorzystaniem tuszu sojowego!
Osoby, dla których ważna jest planeta jeszcze bardziej docenią komponenty urządzenia. Aspire Vero posiada oprogramowanie, które zmniejsza zużycie baterii oraz przedłuża żywotność akumulatora. Sprzęt zasilany jest najnowszym procesorem Intel Core jedenastej generacji z grafiką Iris Xe, dysk M.2 SSD o pojemności do 1 TB, oferuje łączność bezprzewodową dzięki karcie Intel Wi-Fi 6.

Specyfikacja

 • Procesor: Intel® Core™ i5-1155G7 /  Intel® Core™ i7-1195G7
 • Ekran: przekątna ekranu 15.6″, 1920 x 1080,  FHD IPS SlimBezel PCR
 • Pamięć RAM: 4 GB DDR4 Memory+4 GB DDR4 Memory
 • Dysk: 512GB PCIe NVMe SSD
 • Bateria: 48Wh
 • Łączność: Intel Wireless Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1

Acer Aspire Vero w sprzedaży pojawi się na przełomie listopada i grudnia. Produkt będzie dostępny w x-kom, w zależności od modelu ceny będą wahać się od 3199 do 3649 zł.


O AcerZałożony w 1976 roku Acer jest firmą zajmującą się sprzętem, oprogramowaniem i usługami, badaniami, projektowaniem, sprzedażą marketingową i wsparciem innowacyjnych produktów, które poprawiają jakość życia ludzi. Oferta produktów Acer obejmuje komputery osobiste, wyświetlacze, projektory, serwery, tablety, smartfony i akcesoria do ich przenoszenia. Opracowuje również rozwiązania chmurowe, aby połączyć Internet rzeczy. Firma Acer obchodziła 40. rocznicę powstania w 2016 roku i jest jedną z 5 największych na świecie firm zajmujących się komputerami. Zatrudnia 7 000 osób na całym świecie i jest obecna w ponad 160 krajach. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.acer.com.

Rozgrywki BLAST Premier wracają na ekrany

blast_casters_all_2021

16 września rozpocznie się jesienny sezon cyklu turniejowego BLAST Premier. Mimo braku w pełni polskich drużyn, możemy się spodziewać występu naszych rodaków w międzynarodowych składach. Tak jak w przypadku poprzednich przystanków, agencja Fantasyexpo zorganizuje polską transmisję, której partnerem jest marka Logitech.

Jesienny sezon ekosystemu BLAST rozpocznie się od turnieju BLAST Premier Fall Gropus. W rozgrywkach weźmie udział dwanaście zespołów, wśród których będziemy mogli zobaczyć dwóch polaków – Michała “MICHU” Müllera w barwach Evil Geniuses oraz Mateusza “mantuu” Wilczewskiego razem z OG Esports. Panowie będą walczyć o $150.000 oraz udział w kolejnych przystankach cyklu, które mogą doprowadzić ich do tegorocznych finałów z milionem dolarów w puli nagród. Wszystkie ich mecze, jak i inne spotkania, będzie można śledzić na kanale ESPORT NOW w serwisie Twitch.

Wydarzenie może być szalenie ciekawe również ze względu na roszady, które nastąpiły w ostatnich tygodniach na scenie CS:GO. Przede wszystkim będzie to debiut dla Marcelo “coldzery” Davida w barwach Complexity, gdzie zajął miejsce Kristiana “k0nfiga” Wienecke. Duńczyk złamał nadgarstek w drodze na inny turniej, przez co musiał zawiesić myszkę na kołek i czeka go kilkumiesięczna rekonwalescencja. Brazylijczyk będzie pełnił rolę zmiennika do czasu aż Wienecke wróci do pełni sił.

Astralis jest kolejnym zespołem, który pojawi się na BLAST Premier Fall Groups w zmienionym składzie. Lukas “gla1ve” Rossander udał się na urlop tacierzyński, a jego miejsce w duńskim zespole zajmie Andreas “Xyp9x” Højsleth, który od pewnego czasu znajdował się na ławce rezerwowych.

Podział zespołów na grupy:

Grupa A
Astralis
Evil Geniuses
Team Vitality
Team Liquid
Grupa B
G2 Esports
MIBR
Ninjas in Pyjamas
BIG Clan
Grupa C  
Na`Vi
OG Esports
FaZe Clan
Complexity

Mecze grupy A rozegrane zostaną w dniach 16-18 września, a wśród graczy zobaczymy wspomnianego wcześniej Michała “MICHU” Müllera wraz z resztą Evil Geniuses. Amerykańska formacja ma przed sobą gigantyczne wyzwanie, ponieważ wylądowali w grupie z wicemistrzami ESL Pro League – Vitality oraz ćwierćfinalistami tego samego wydarzenia – Liquid. Swój pierwszy mecz zagrają teoretycznie na najłatwiejszego rywala, lecz ich ostatnie występy pozostawiały wiele do życzenia. Przypomnimy, że MICHU i spółka w pięciu meczach best-of-thre w Pro Lidze wygrali tylko jedną mapę. Sukces EG z pewnością byłby gigantycznym zaskoczeniem.

Harmonogram meczów grupy A:

16 września:

 • 16:30 – Astralis vs Evil Geniuses
 • 19:00 – Team Vitality vs Team Liquid

17 września:

 • 16:30 – mecz wygranych
 • 19:00 – mecz przegranych

18 września:

 • 16:30 – finał dolnej drabinki
 • 19:00 – finał grupy A

Logitech – łatwiejszy sposób zarządzania konferencjami wideo.

logitech-tap-ip-scheduler

Tap IP i Tap Scheduler zapewniają proste, efektywne metody prowadzenia spotkań w pracy hybrydowej.


Firma Logitech uzupełniła swoją ofertę produktów do współpracy wideo o Tap IP, sieciowy panel sterowania salami konferencyjnymi oraz Tap Scheduler, specjalnie zaprojektowany moduł do planowania spotkań w dowolnej przestrzeni. Urządzenia są w pełni zintegrowane z najważniejszymi platformami do współpracy. Tap IP i Tap Scheduler zostały stworzone, aby pomóc w planowaniu spotkań wideo i ułatwić dołączanie do nich, podczas gdy wiele osób pracujących hybrydowo wraca do biur.

Obecny rynek kontrolerów dotykowych boryka się z problemem złotego środka. Na rynku mamy kompleksowe, złożone produkty, które są drogie albo urządzenia z niższej półki zdominowane przez tablety konsumenckie, które nie zostały zaprojektowane z myślą o wymaganiach przedsiębiorstw, takich jak zdalne zarządzanie urządzeniami, zabezpieczenia i zarządzanie kablami. Tap IP i Tap Controller zostały zaprojektowane od podstaw, aby zapewnić bezpieczną wydajność klasy korporacyjnej, elegancki wygląd, w tym wygodne ograniczenie ilości kabli w przestrzeni biurowej oraz kompatybilności z głównymi producentami z rynku usług, a wszystko to w przystępnej cenie – 

powiedział Scott Wharton, dyrektor generalny i wiceprezes Logitech Video Collaboration.Spotkania rozpoczynają się od jednego dotknięcia dzięki Logitech Tap IP – kontrolerowi dotykowemu do obsługi Microsoft Teams Rooms w systemie Android, Zoom Rooms i innych popularnych usług wideokonferencyjnych. Razem z kamerą konferencyjną Logitech zapewniają niezawodne, spójne wrażenia, w każdym pomieszczeniu. Logitech Tap IP zapewnia te same funkcje dołączania do spotkań, czyli za pomocą jednego dotknięcia, co Logitech Tap, jest jednak tańszy i łatwiejszy w instalacji, a to dzięki połączeniu z siecią opartą na protokole IP. Elastyczne opcje montażu oraz możliwość łatwego i bezpiecznego zarządzania kablami sprawiają, że Tap IP może być zainstalowany w dowolnym miejscu sali konferencyjnej. Elegancka, intuicyjna konstrukcja urządzenia zapewnia optymalnie rozmieszczenie w pomieszczeniu, co pozwala zespołom skupić się na pracy zespołowej.
Tap Scheduler posiada przestronny 10,1-calowy ekran dotykowy, który daje możliwość łatwego odczytywania informacji o spotkaniach, a wbudowany system oświetlenia sygnalizuje dostępność sali na odległość. Umieszczając urządzenie tuż obok sali konferencyjnej, pracownicy mogą korzystać z aplikacji Tap Scheduler i  zarezerwować salę na spotkania. Rozwiązanie jest kompatybilne z aplikacjami Teams, Zoom Rooms, Robin i Meetio, firmą zajmującą się zarządzaniem salami konferencyjnymi w chmurze, niedawno przejętą przez Logitech. Zaprojektowany z myślą o wdrożeniu na dużą skalę, Tap Scheduler jest łatwy do zainstalowania w praktycznie każdej przestrzeni. Posiada uchwyty ułatwiające przymocowanie panelu do różnych powierzchni oraz pozwala na uporządkowanie i ograniczenie kabli w pomieszczeniach.
Rozszerzenie ekosystem przeznaczonego do wideokonferencji, o kompletne rozwiązania obejmujące sprzęt, oprogramowanie i usługi, to także Logitech Select – pełny plan serwisowy dla rozwiązań do komunikacji wideo.
Cena i dostępność
Logitech Tap IP i Tap Scheduler będą dostępne jesienią 2021 r. na całym świecie, a sugerowana cena detaliczna każdego z nich to 699 USD. Tap IP będzie kompatybilny z Microsoft Teams Rooms na Androida, Zoom Rooms Appliances, Zoom Rooms na PC oraz RingCentral Rooms. Tap Scheduler może być zainstalowany jako panel Teams, wyświetlacz Zoom Rooms Scheduling, panel planowania zasilany przez Robin lub z Meetio. Zgodność z dodatkowymi partnerami będzie dostępna dla obu urządzeń po ich wprowadzeniu na rynek. Aby dowiedzieć się więcej o najnowszych rozwiązaniach firmy Logitech do współpracy wideo, odwiedź naszą stronę internetową.


O firmie Logitech

Firma Logitech pomaga wszystkim ludziom realizować ich pasje, projektując doświadczenia, dzięki którym każdy może tworzyć, osiągać i cieszyć się czymś więcej. Firma Logitech projektuje i tworzy produkty, które łączą ludzi dzięki komputerom, grom, wideo, przesyłaniu strumieniowym i tworzeniu oraz muzyce. Marki firmy Logitech obejmują Logitech, Logitech G, ASTRO Gaming, Streamlabs, Blue Microphones, Ultimate Ears i Jaybird. Założona w 1981 roku firma Logitech International z siedzibą w Lozannie w Szwajcarii jest szwajcarską spółką publiczną notowaną na szwajcarskiej giełdzie SIX Swiss Exchange (LOGN) oraz na Nasdaq Global Select Market (LOGI). Informacje o firmie Logitech można znaleźć pod adresem www.logitech.com, na firmowym blogu lub pod adresem @Logitech.

Pobierz jako

XPG DDR4 RGB SPECTRIX D50 z certyfikatem ROG

xpg-ddr4-rgb-spectrix-d50

XPG przedstawia moduł pamięci DDR4 RGB SPECTRIX D50 ROG-CERTIFIED, zapewniający bezkompromisową wydajność w grach. Posiada on certyfikat Republic of Gamers (ROG) i został specjalnie dostosowany do współpracy z ich płytami głównymi, zapewniając bezkompromisową wydajność w grach. Co więcej, obsługuje również technologię Intel® XMP, co ułatwia przetaktowywanie, a podświetlenie RGB zapewnia olśniewającą atmosferę podczas rozgrywki.

Wydajność Plug and Play i przetaktowywanie

Spectrix D50 przeszedł rygorystyczne testy przetaktowywania i kompatybilności Republic of Gamers, zapewniając optymalne działanie z płytami głównymi ROG Intel® DDR4. Oznacza to, że jej użytkownicy mogą cieszyć się doskonałą wydajnością do 3600 MHz i 5% wzrostem szybkości pracy bez martwienia się o kompatybilność. Spectrix D50 ROG-CERTIFIED DDR4 RGB jest również przystosowany do pracy z płytami głównymi obsługującymi Intel® XMP 2.0, co zapewnia proste przetaktowywanie bez konieczności przechodzenia do BIOS-u.

Elegancki styl gry

Programowalne oświetlenie RGB SPECTRIX D50 ROG-CERTIFIED DDR4 RGB, którym można łatwo sterować za pomocą aplikacji ROG AURA SYNC, zapewnia niezapomniane wrażenia z grania. Uzupełnia ono dyskretny, ale elegancki wygląd modułu, który charakteryzuje się prostymi konturami i eleganckimi liniami.

Dożywotnia gwarancja

SPECTRIX D50 ROG-CERTIFIED DDR4 RGB jest wykonany z wysokiej jakości chipów, aby zapewnić najlepszą jakość i niezawodność sprzętu. Dla większego spokoju moduł jest objęty dożywotnią gwarancją. Pamięć SPECTRIX D50 ROG-CERTIFIED DDR4 będzie dostępna w zestawie dwukanałowym (2x 8 GB).


O XPG

XPG zostało założone przez ADATA w celu zapewnienia wysokiej jakości produktów dla graczy, profesjonalistów e-sportowych i entuzjastów technologii. Jesteśmy zaangażowani w opracowywanie produktów o ekstremalnej wydajności, dlatego ściśle współpracujemy ze społecznością graczy i e-sportu, aby uzyskać wgląd w rzeczywiste potrzeby użytkowników. Zapewniamy pełną gamę produktów, od komponentów, urządzeń peryferyjnych po systemy, i tworzymy je z myślą o najwyższych standardach stabilności, niezawodności i wydajności. Opracowujemy również produkty o ciekawych wzorach, które przyniosły nam kilka prestiżowych międzynarodowych nagród, takich jak iF Design i Good Design. Oprócz produktów odgrywamy aktywną rolę w sponsorowaniu i wspieraniu wydarzeń i drużyn e-sportowych na całym świecie, aby realizować ekstremalne wrażenia z gry na najwyższym poziomie.

Najnowsze