Strona głównaAktualnościWarcaby stupolowe Mistrzostwa Świata w Warszawie

Warcaby stupolowe Mistrzostwa Świata w Warszawie

Dziś w Warszawie rozpoczynają się Mistrzostwa Świata Kobiet w warcabach stupolowych. W serii 9 pojedynków zmierzą się dwie arcymistrzynie: Polka Natalia Sadowska, dwukrotna mistrzyni świata, oraz broniąca tytułu Rosjanka Tamara Tansykkużyna. To najbardziej prestiżowe rozgrywki w tej dyscyplinie.

Natalia Sadowska mistrzynią świata została w 2016 r. i ostatnio w 2018 r. Wówczas w trwającym 11 dni meczu Polka pokonała legendę kobiecych warcabów, 16-krotną mistrzynię świata Zoję Gołubiewą. W 2019 r. tytuł utraciła po turnieju w Jakucku. Wówczas wygrała Rosjanka Tamara Tansykkużyna.W warcabach stupolowych o mistrzostwo świata gra się co roku. W latach nieparzystych odbywa się turniej, a w parzystych mecz – a właściwie szereg kilkugodzinnych pojedynków rozgrywanych przez prawie dwa tygodnie – pomiędzy dwiema najlepszymi zawodniczkami z danego sezonu.Ubiegłoroczne mistrzostwa się nie odbyły, dlatego w tym roku w dniach 23 kwietnia – 3 maja w Warszawie odbędzie się zaległy mecz o mistrzostwo świata kobiet pomiędzy dwiema arcymistrzyniami: Natalią Sadowską oraz Tamarą Tansykkużyną.https://youtube.com/embed/BuN7BeJw2jU

Zamieszanie z mistrzostwami

Pierwotnie Mecz o Mistrzostwo Świata Kobiet miał się odbyć wiosną ub.r. – pierwsza część w Warszawie, a druga w Moskwie. Z powodu pandemii oraz nagłego wycofanie się głównych sponsorów mecz ostatecznie się nie odbył. Pod koniec 2020 r. Rosyjska Federacja Warcabowa zobowiązała się do przeprowadzenia mistrzostw u siebie. Jednak już na miejscu w Rosji okazało się, że organizator nie dopilnował szeregu formalności oraz nie był w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań, w związku z tym mecz został odwołany. Polska mistrzyni wraz ze swoim trenerem Jewgienijem Watutinem po kilku dniach zamieszania wrócili do kraju.Kilka dni po tych wydarzeniach Polski Związek Warcabowy nawiązał współpracę ze studiem gamingowym Chess & Checkers Games, stojącym za sukcesem jednej z najpopularniejszych aplikacji warcabowych na świecie, które zaoferowało wsparcie w zorganizowaniu meczu o Mistrzostwo Świata Kobiet w Polsce, w tym zasponsorowanie puli nagród w wysokości co najmniej 20 tys. euro.- Polski Związek Warcabowy na mocy obowiązujących przepisów nie posiada statusu polskiego związku sportowego. Musiałby bowiem należeć do międzynarodowej organizacji oficjalnie uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Co prawda Światowa Federacja Warcabowa już w 2017 r. złożyła do MKOl stosowny wniosek, ale do dziś nie doczekał się on rozpatrzenia. Zamyka to nam drogę do państwowych dofinansowań, stypendiów sportowych czy nagród dla najlepszych. Dlatego obecnie nagrody w turniejach fundowane są z wpisowego do zawodów, środków związku lub federacji warcabowej, ale też dzięki wsparciu sponsorów prywatnych – wyjaśnia Damian Reszka, Dyrektor Meczu o Mistrzostwo Świata, prezes Polskiego Związku Warcabowego.- Nasza aplikacja “Warcaby” na smartfony mocno zyskała na popularności i niedługo przekroczy barierę 100 mln pobrań. Lockdown sprawił, że sporo osób odkurzyło dawne pasje, wobec czego rośnie popularność gry w warcaby online. Nasze aplikacje warcabowe i szachowe biją rekordy, choć naturalnie cieszy nas stopniowy powrót zawodów rozgrywanych twarzą w twarz – mówi Łukasz Oktaba, założyciel i prezes studia gamingowego Chess & Checkers Games, które oprócz aplikacji warcabowej wydało także bardzo popularną mobilną wersję szachów (niemal 10 mln pobrań).

Jak wyglądają mistrzostwa?

Gra turniejowa a gra towarzyska to odmienne światy. Po pierwsze, w grach towarzyskich dominują warcaby rozgrywane na 64 polach, a w świecie sportowym gra się najczęściej na większej, 100-polowej warcabnicy. Wszystkie zasady dotyczące poruszania się pionów pozostają jednak niezmienne.Po drugie, rekreacyjne potyczki warcabowe przebiegają zwykle dość szybko, tymczasem partie turniejowe trwają 2 – 5 godzin. W sportowych potyczkach pojawia się dodatkowy czynnik: czas. Odmierzany jest obu zawodnikom na specjalnym zegarze. Kto wyczerpie swój limit czasu, przegrywa. Najczęściej zawodnicy dostają 80 minut plus minutę za każdy wykonany ruch, jednak na turniejach do rozstrzygnięcia remisowych pojedynków stosuje się też partie z krótszym czasem 20 lub 5 minut na zawodnika. Tak też będzie wyglądał mecz pomiędzy Natalią Sadowską a Tamarą Tansykkużyną.– Trening zawodowych graczy to nie tylko pojedynki. Składa się na niego także praca z trenerem, studiowanie warcabowej literatury czy powtórne rozgrywanie na komputerze partii mistrzów lub własnych. Pandemia nie stoi wcale na przeszkodzie, by uczyć się gry w warcaby, jak i trenować ją na poziomie zawodowym. Jednocześnie liczymy na to, że mecz o Mistrzostwo Świata Kobiet rozgrywany w stolicy Polski odbije się szerszym echem i przyspieszy zmiany prawne, które formalnie uczyniłyby w Polsce z warcabów dyscyplinę sportów umysłowych i skończyły z traktowaniem ich jak wyłącznie gry świetlicowej dla dzieci – mówi Damian Reszka, prezes Polskiego Związku Warcabowego.

Podobne artykuły