Jeśli interesujesz się gamingowym notebookiem, takim jak MSI GL73 8SE, który wyposażony jest w nową kartę graficzną z serii GeForce RTX 2060, nie musisz już dłużej szukać. Maszyna ta oferuje bowiem fantastyczną wydajność, doskonałe chłodzenie i dynamiczny dźwięk dzięki gigantycznym głośnikom Giant Speakers.
GL73 to smukły notebook w doskonałej cenie. Nie ma tu żadnych kompromisów dotyczących wydajności systemu i implementacji użytecznych funkcji. Oferuje on wyśmienite wrażenia w grach, za cenę której większość graczy PC oczekuje od niższej klasy komputera.
Benchmarki pokazują wyższość kart z serii RTX2060 nad modelami GTX1070
Wyniki testów 3D Mark pokazują, że GL73 8SE z procesorem i7-8750H i kartą graficzną GeForce RTX 2060 jest mocniejszy niż większość notebooków z tym samym procesorem, posiadających kartę graficzną GTX 1070. W teście DX11 3D Features, GL73 8SE uzyskuje wynik P18743, podczas gdy maszyny z kartą GTX 1070 osiągają, w zależności od notebooka, tylko P16500~P17500 punktów.
Gamingowa wydajność klasy Premium
Gdy już udowodniliśmy w benchmarkach wyższą wydajność kart z rodziny RTX2060, przyjrzyjmy się wydajności w grach. Battlefield V, to pierwsza gra, która wspiera Ray Tracing i DLSS Antyaliasing. Jest to wyjątkowo wymagający tytuł zgodny z DX12, jednak GL73 8SE działa tu płynnie, osiągając 103 klatki na sekundę w scenie z czołgiem i 102 klatki na sekundę w scenie z karabinem maszynowym. To doskonały rezultat, a uzyskana liczba fps-ów pozwala maszynie bez problemu współpracować z wyświetlaczami 120 lub 144 Hz – GL73 8SE zapewni nam płynną rozgrywkę!
Wydajne chłodzenie i dynamiczny dźwięk
Jak przy tak imponującej wydajności, w notebookach z serii GL73 8SE uzyskano tak niską temperaturę pracy? Zajrzyjmy więc do środka. Znajdziemy tam system Cooler Boost 5, który korzysta z dwóch wysokoobrotowych wentylatorów i siedmiu ciepłowodów. Co więcej, znajdują się tam dwa odseparowane od siebie moduły chłodzenia, oddzielne dla procesora i karty graficznej. To potężne rozwiązanie doskonale sprawdza się w chłodzeniu procesorów graficznych wysokiej klasy, takich jak RTX2060.
System gigantycznych głośników (Giant Speakers) znajdujący się w notebookach z serii GL73 8SE oferuje przestronną komorę dźwiękową i większy rozmiar samego głośnika, co przekłada się na doskonałą jakość dźwięku wśród wszystkich dostępnych na rynku modeli notebooków; ludzkie głosy i wokale brzmią doskonale. Głośność osiąga prawie 100 dB(A), co zapewnia perfekcyjne, dynamiczne wrażenia dźwiękowe.
STS – największy
bukmacher w Polsce – został oficjalnym sponsorem transmisji 31. sezonu ESEA
Mountain Dew League – międzynarodowej ligi w CS:GO. W rozgrywkach wezmą udział
aż cztery polskie zespoły: Virtus.pro, Izako Boars, x-kom oraz wspierane przez
bukmachera AGO Esports.
Esport znajduje się wśród
najpopularniejszych dyscyplin obstawianych przez naszych graczy. To
perspektywiczny segment dla działalności STS, dlatego nieustannie rozwijamy
ofertę, angażujemy się w
sponsoring i wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom
gracz. Sponsoring
polskiej transmisji 31. sezonu ESEA Mountain Dew League, w którym zobaczymy topowe
polskie zespoły takie jak AGO Esports czy x-kom, to kolejne już działanie
potwierdzające zaangażowanie STS w wydarzenia istotne dla fanów CS:GO – mówi Mateusz Juroszek, prezes STS.
W
rozgrywkach w ramach 31. sezonu ESEA
Mountain Dew League weźmie udział osiemnaście drużyn, z czego aż cztery z
Polski – AGO Esports, Virtus.pro, Izako Boars oraz x-kom. Powalczą one o bezpośredni
awans do ESL Pro League oraz miejsca w turnieju barażowym.
Wybrane
mecze z rozgrywek wraz z polskim komentarzem będą transmitowane na żywo na
kanale: twitch.tv/esl_csgob_pl.
Polska transmisja ESEA Mountain Dew League, której bukmacher jest
sponsorem, to kolejna już inicjatywa przygotowana z myślą o społeczności CS:GO.
Dzięki STS w połowie kwietnia br. fani Counter-strike’a obejrzeli transmisję z
polskim komentarzem lanowego turnieju Charleroi Esport 2019. Natomiast w roku ubiegłym STS był zaangażowany w
sponsoring FACEIT Major London.
Celem bukmachera jest wsparcie
dalszego rozwoju i profesjonalizacji rodzimego esportu. STS jest oficjalnym
sponsorem devils.one
i AGO Esports, dwóch najlepszych drużyn
CS:GO w Polsce. Wspiera także Pawła
‘innocenta’ Mocka – zawodnika CS:GO, który gra na scenie międzynarodowej.
Ten kontrakt był pierwszym w Polsce przypadkiem, gdy bukmacher wsparł
indywidualnego zawodnika esportowego, grającego w Counter-Strike’a. Bukmacher
zdecydował się także na wsparcie Damiana
„Nervariena” Ziaji, jednego z najpopularniejszych influencerów polskiej
sceny League of Legends. Podpisana z nim umowa to pierwszy w Polsce przypadek
zaangażowania bukmachera w działania promocyjne skierowane do społeczności
League of Legends. W minionych sezonach firma wspierała Polską Ligę Esportową – topowe rozgrywki CS:GO w kraju – oraz
drużynę esportową Izako Boars. STS
włączył się również w inicjatywę dobroczynnego meczu rozegranego pomiędzy
czołowymi polskimi drużynami CS:GO. Ponadto w grudniu 2018 r. bukmacher
zorganizował – wraz z ‘innocentem’ i ‘Nervarienem’ – plebiscyt na esportową
inicjatywę, który, głosami kibiców, wygrał kobiecy turniej lanowy CS:GO.
ASUS Republic of Gamers (ROG) przedstawił podczas premierowego eventu w Stambule kompleksową aktualizację całej rodziny laptopów do gier. Nowa linia ROG na rok 2019 łączy wszystkie nowe i odświeżone modele, aby zręcznie zrównoważyć wydajność wymaganą przez graczy, twórców treści i zaawansowanych użytkowników z wygodą, która ulepsza codzienne użytkowanie. Wśród zaprezentowanych urządzeń znajdziemy potężne zamienniki komputerów stacjonarnych (DTR), ultraprzenośne, smukłe konstrukcje oraz udoskonalone wersje popularnych modeli Strix.
Konwencjonalne modele laptopów z klapą ograniczają chłodzenie i blokują się w ustalonej pozycji. Jest to odpowiednia forma w przypadku wielu laptopów, ale konstrukcje typu DTR są zbyt ciężkie, aby wygodnie siedzieć, trzymając je na kolanach, dlatego firma ROG zmieniła ich kształt, aby poprawić wygodę. Zamiast leżeć płasko na biurku, ROG Mothership stoi w podwyższonej pozycji, co zapewnia systemowi chłodzenia nieograniczony dostęp do przepływu powietrza z tyłu. Klawiaturę można odłączyć i złożyć dla maksymalnej elastyczności, co daje swobodę ustawienia w idealnej pozycji oraz podłączenia przewodowego lub bezprzewodowego w zależności od scenariusza użytkowania. Po odłączeniu klawiatury odkrywa się rząd czterech głośników tuż pod wyświetlaczem, które są skierowane bezpośrednio w stronę użytkownika. Dzięki pionowej konstrukcji gwarantowany jest ulepszony przepływ powietrza, zmniejszający wymiary obudowy bez poświęcenia wydajności. Z swoimi 29,9 mm grubości, ROG Mothership jest zaskakująco smukły jak na dostarczaną moc, co częściowo zawdzięcza obudowie poddanej obróbce mechanicznej typu CNC, która jest precyzyjnie frezowana, aby zapewnić idealne dopasowanie. Wyrzeźbienie wszystkich elementów z bloków aluminiowych zajmuje prawie 20 godzin. W efekcie powstają rzeźbione linie i precyzyjnie uformowane elementy, które odzwierciedlają troskę i dbałość o szczegóły podczas procesu produkcyjnego. ROG Mothership oferuje opcje wyświetlaczy zarówno dla zapalonych graczy i twórców treści. Ultraszybki panel o rozdzielczości Full HD ze wskaźnikiem odświeżania obrazu 144 Hz i czasem reakcji 3 ms zadowoli graczy, którzy chcą doświadczyć prawdziwej, szybkiej rozgrywki o trzycyfrowej wartości klatek na sekundę. Alternatywna matryca 60 Hz 4K Ultra HD stanowi najlepsze rozwiązanie dla kreatywnych zajęć, z niesamowitą szczegółowością i pełnym pokryciem przestrzeni barw Adobe RGB.
W Zephyrus S GX502 króluje wszechstronność
Klawiatura modeli Zephyrus S GX701 i GX531 jest przesunięta do przodu, co pozostawia więcej miejsca na chłodzenie i redukuje temperatury powierzchni na których zazwyczaj spoczywają dłonie, z kolei zupełnie nowy GX502 przyjmuje bardziej tradycyjny układ, który lepiej sprawdza się podczas korzystania z laptopa na kolanach. Jest to jak do tej pory najbardziej wszechstronny model Zephyrus, dostosowany tak, aby spełnić oczekiwania zarówno zapalonych graczy, jak i profesjonalnych twórców treści. Podparcia dla dłoni skrywają wzmocnienia o strukturze przypominającej plastry miodu, które sprawiają, że obudowa jest sztywniejsza w miejscach, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Proces tworzenia rozpoczyna się od rozpuszczenia stopu magnezu i wykorzystuje kombinację odlewania pod ciśnieniem i obróbki skrawaniem, aby stworzyć wytrzymały element odporny na zginanie. Przyjemny w dotyku materiał wykończeniowy dodaje gładkości, która niweluje pozostawianie odcisków palców i dodaje subtelnego blasku.
Rozszerzone chłodzenie AAS pozwala modelowi wyposażonemu w najlepszą kartę graficzną GeForce RTX 2070 na skalowanie do 1540 MHz przy 115 W i użyciu technologii ROG Boost w trybie Turbo, co oznacza prędkość zegara procesora i moc zwykle zarezerwowane dla pełnowymiarowych laptopów. Zephyrus S GX502 nie tylko nadąża za większym Strix SCAR III, ale również może być wyposażony w jego panel 240 Hz/3 ms. Ekran zatwierdzony przez PANTONE sprawia, że szybkie strzelanki wyglądają znakomicie, gwarantując jednocześnie dokładne odzwierciedlenie kolorów dla twórców treści. Oferowany jedynie przez ROG przełącznik GPU pozwala na przełączanie między NVIDIA G-SYNC dla lepszych wrażeń z gry i Optimus dla dłuższego czasu pracy na baterii. Urządzenie ma zaledwie 18,9 mm grubości i waży jedynie 2,0 kg, dzięki czemu jest wyjątkowo smukłe i lekkie jak na taki poziomu osiągów. Pomimo kompaktowej obudowy w środku znalazło się miejsce na podwójne dyski SSD M.2, które można skonfigurować w macierzy RAID 0, co maksymalizuje wydajność. Ulepszony dźwięk wykorzystuje przetwornik analogowo-cyfrowy ESS SABER, który redukuje szum i zniekształcenia wyjścia słuchawkowego, umożliwiając uzyskanie dźwięku o wysokiej wierności odtwarzania i szerszym zakresie dynamiki. Natomiast standard Gigabit Wi-Fi zaopatrzony w technologię RangeBoost jest uzupełniany przez gniazdo typu Gigabit Ethernet, aby zaoferować wybór między wygodą sieci bezprzewodowej a wydajnością sieci przewodowej.
Złoty środek z Zephyrus M GU502
Podobnie jak Zephyrus S GX502, Zephyrus M GU502 oferuje wyświetlacze 144 Hz oraz 240 Hz zatwierdzone przez PANTONE z czasem reakcji 3 ms. Na wyposażeniu znajdziemy także obsługę ładowania USB-C oraz technologię NVIDIA Optimus, która pozwala osiągnąć laptopowi dłuższą żywotność baterii, gdy znajduje się z dala od źródła zasilania. W testach wewnętrznych akumulator o mocy 76 Wh zapewnił ponad 8 godzin pracy na jednym naładowaniu. Dzięki możliwości wyposażenia w GPU GeForce RTX 2060 w maksymalnej konfiguracji, dostępna jest wystarczająco duża moc graficzna do osiągnięcia trzycyfrowej liczby klatek na sekundę w popularnych grach. Układ scalony nie wymaga AAS, aby zachować wymagany poziom chłodzenia. Nawet bez niego potężne wentylatory modułu termicznego i cztery radiatory są wystarczająco skuteczne, by taktować procesor graficzny do 1435 MHz przy 90 W z ROG Boost w trybie Turbo.
Mimo braku rozszerzającej się przestrzeni wentylacyjnej, obudowa jest prawie identyczna jak w modelu GX502. Ten sam wzmocniony strukturalnie stop magnezu wykończony miękką w dotyku powierzchnią dodaje klasy. Podświetlanie klawiatury Aura Sync może być spersonalizowane, a opcjonalna personalizacja pojedynczych klawiszy pozwala na niestandardowe konfiguracje, które identyfikują kluczowe klawisze podczas gier i pracy. Reszta specyfikacji jest niemalże identyczna z modelem Zephyrus S włącznie z przetwornikiem analogowo-cyfrowym ESS SABRE, obsługą podwójnych dysków SSD NVMe w macierzy RAID 0 oraz w pełni rozbudowaną gamą portów z dwoma gniazdami wyświetlacza oraz wystarczającą liczbą portów USB do podłączenia myszy, pada i dysku zewnętrznego. Starannie dobrane funkcje i komponenty sprawiają, że Zephyrus M plasuje się w pobliżu rozwiązań wysokiej klasy przy stanowczo niższej cenie.
Strix – kompromis w standardowych rozmiarach
Najnowsze laptopy z serii Strix są dostępne w rozmiarach 15,6 cala (G531) i 17,3 cala (G731) z ultrawąskimi ramkami, które minimalizują przestrzeń zajmowaną przez urządzenia. Te średniej wielkości modele są dostępne w wersjach SCAR III i Hero III zoptymalizowanych szczególnie pod kątem e-sportu wraz z przystępnymi konfiguracjami Strix G, które koncentrują się na podstawowych funkcjach gier. Zainspirowana współpracą z grupą BMW Designworks, która miała na celu stworzenie wizji przyszłości laptopów gamingowych, nowa seria Strix przyciąga wzrok podniesionymi brzegami, które biegną po grzbiecie laptopa i przez jego podstawę. Nożycowe zawiasy klapy są przesunięte do przodu, zapewniając dodatkowe miejsce z tyłu, a asymetryczne wycięcie pod wyświetlaczem zapobiega zakłócaniu otaczającego przepływu powietrza. Zawiasy chowają się w ramce laptopa po jego zamknięciu, co zmniejsza ich ekspozycję, niwelując możliwość powstania odgłosu trzeszczenia podczas zamykania. Spersonalizowany styl zapewniony przez podświetlenie Aura Sync może rozświetlić otoczenie dzięki opcjonalnemu paskowi świetlnemu, który otacza przód i boki obudowy. Rzuca on blask pod spód laptopa, pozwalając na ustawienie podświetlonego akcentu wedle własnych preferencji. Po odwróceniu obudowy zobaczymy standardowe śrubki, które nie wymagają specjalnych narzędzi do demontażu. Znajdują się one w zasięgu ręki, a wraz z mniejszymi haczykami pod obudową, ułatwiają one zdemontowanie dolnego panelu i dostanie się do środka. Otwarcie obudowy ujawnia podwójne gniazda SO-DIMM z obsługą do 32 GB pamięci RAM oraz wnęki na dyski M.2 i wnęki w rozmiarze 2,5 cala zapewniające dużą elastyczność dla wielu różnych specyfikacji pamięci.
Wybierz swojego mistrza e-sportu: Strix SCAR III lub Hero III
Strix SCAR III odzwierciedla inspirację strzelankami poprzez zastosowanie motywu Gunmetal Grey i naniesienie wzoru w kształcie splotu włókna węglowego na wewnętrznej części obudowy, podczas gdy Hero III pokryty czernią Midnight Black ozdobiony został dyskretnym wykończeniem wyciętym na podparciu dłoni. Oba projekty ozdabiają metalowe pokrywy z kontrastującymi powierzchniami, które nadają im bardziej ekskluzywny charakter. Współpraca z grupą BMW Designworks zainspirowała również nowy klucz ROG Keystone, który doskonale wpasowuje się w obudowę i oferuje bardziej spersonalizowane połączenie z laptopem. To urządzenie z obsługą NFC działa jak fizyczny klucz – włożenie go do portu może zmienić podświetlenie systemu i inne ustawienia w oparciu o profile Armoury Crate i udzielić dostępu do tajnego dysku Shadow Drive, który ukrywa i szyfruje ważne pliki. Praca z profesjonalnymi zespołami e-sportowymi oraz organizatorami najlepszych turniejów zapewnia wgląd w potrzeby profesjonalnych graczy, którzy coraz częściej wymagają wyświetlaczy 240 Hz. Wyświetlacz o wysokiej częstotliwości odświeżania, w który wyposażony jest SCAR III, zapewnia przewagę nad konkurencją w rozgrywkach na wysokim poziomie, szczególnie w szybkich grach typu FPS. Alternatywna wersja 144 Hz jest wciąż niesamowicie szybka; czas reakcji w standardzie GTG o wartości 3 ms odpowiada panelowi 240 Hz i zapewnia szczególnie wyraźny obraz w ruchu z minimalnym rozmyciem lub duplikowaniem. Technologia ROG Boost pozwala na osiągnięcie wyników na poziomie 1440 MHz przy 115 W, co pomaga utrzymać wysoką częstotliwość klatek na sekundę. Opcje procesora można rozszerzyć do modelu Core i9-9880H, którego ośmiordzeniowa konstrukcja dodaje mocy przy wielozadaniowości, co może pomóc w grach i strumieniowaniu na tej samej maszynie, a także podczas profesjonalnych zastosowań, takich jak edycja wideo i renderowanie 3D.
Postawienie na podstawy ze Strix G
Strix G to esencja ROG w przystępnej cenie. Jego niepozorna konstrukcja wtapia się w codzienne otoczenie, takie jak sale lekcyjne i kawiarnie, idealnie wpasowując się także w LAN party. Seria GeForce GTX 16 ma odpowiedni stosunek ceny do wydajności, który wpasowuje się w profil Strix G, wraz z ulepszonym koderem wideo umożliwiającym płynne, wysokiej jakości przechwytywanie obrazu dla streamerów. Strix G dostępny będzie z procesorem Intel Core i7-9750H z sześcioma rdzeniami i 12 wątkami oraz kartą graficzną GeForce GTX 2070 i wyświetlaczem 144 Hz w maksymalnej konfiguracji. Jest on wyposażony w czterostrefowe podświetlenie Aura Sync dla klawiatury i jest w to samo świetne chłodzenie Strix i wszystkie niezbędne elementy, w tym RangeBoost dla standardu Gigabit Wi-Fi, HDMI 2.0b dla podłączenia monitorów 4K i telewizorów oraz obsługę monitorów G-SYNC za pośrednictwem DisplayPort przez USB-C w modelach z grafiką GeForce RTX. ROG Strix G, koncentrując się na najważniejszych funkcjach i komponentach które definiują wrażenia z gry, oferuje doskonałą relację cena/osiągi we wszechstronnym laptopie, który może obsługiwać zadania związane z pracą i szkołą pomiędzy sesjami gamingowymi.
Nadchodzą dobre czasy dla polskiego rynku gier oraz e-sportu! ARP Games ogłasza inwestycję w branżę gamingową, a Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, wsparcie dla Polskiej Ligi Esportowej!
Więcej funduszy na autorskie gry wideo, a w efekcie szybszy czas ich realizacji. Tak w skrócie wygląda nowy model biznesowy uruchomiony przez akcelerator ARP Games. Ogłoszona podczas konferencji prasowej na Game Jam Square, kolejna, piąta edycja programu akceleracyjnego, będzie opierała się na nowych zasadach. Jednocześnie Totalizator Sportowy oraz Polska Liga Esportowa ogłosiły rozpoczęcie współpracy na cały rok 2019. W wydarzeniu uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.
To moje kolejne spotkanie z branżą gamingową i jestem pełen podziwu dla tego, co kreatywne zespoły programistów potrafią wymyślić. Jesteśmy obecnie w fazie wzrostowej, jeśli chodzi o branżę gier komputerowych. Staramy się jako rząd wspierać w różne możliwe sposoby tego typu zagadnienia jak imprezy gamingowe, e-sportowe, hackatony czy wydarzenia takie jak Game Jam Square. To wspaniały sposób na promocje kultury oraz wspaniałej polskiej historii. To, co było pięknego wśród zespołów, z którymi miałem rozmawiać to interdyscyplinarność. W czym my mamy przegonić zachód, jeśli nie w branży gamingowej, czy e-sportowej, która łączy w przepiękny sposób sport z relaksem, rozrywkę z kulturą, ale również Polskę z zagranicą. Jestem bardzo wdzięczy tym wszystkim młodym ludziom i pasjonatom, że budują kreatywną branżę przyszłości
powiedział Mateusz Morawiecki, Prezes Rady MinistrówARP Games gwarantuje wsparcie najlepszych autorskich projektów nawet do 100% kosztów produkcji.
Rynek gier wideo już w ubiegłym roku osiągnął wartość ponad 130 mld dolarów. Tylko w Polsce działa już ponad 300 firm zajmujących się produkcją gier, których wartość szacuje się z kolei na ponad pół miliarda dolarów. To niezwykle perspektywiczny sektor gospodarki, w którego akcelerację jako ARP jesteśmy mocno zaangażowani. Jego piękno bierze się z tego, że premiuje pomysłowość i kreatywność dużo bardziej niż zasoby kapitałowe i pozycję rynkową wielkich firm. Co więcej, jest ze swojej natury biznesem globalnym. Warto także uświadomić sobie, że Game Development stanowi podstawę dla tworzenia i rozwijania się innych branż, takich jak e-sport czy dystrybucja cyfrowa, której wartość w ciągu najbliższego roku ma wzrosnąć dwukrotnie
mówił Dariusz Śliwowski, Wiceprezes ARP S.A.W ramach programu akceleracyjnego zespoły mogą liczyć na wsparcie finansowe, opiekę mentora, specjalistyczne szkolenia i udział w branżowych wydarzeniach. Po trzech miesiącach najlepsi przechodzą do etapu inwestycyjnego, który wiąże się z założeniem spółki.
Akcelerator ma pomóc zespołom tworzącym gry komputerowe przygotować taki tytuł, który zainteresuje światowy rynek. Dlatego z naszej strony mogą liczyć na pomoc na każdym etapie produkcji. Do tej pory co drugi projekt spośród zakwalifikowanych do programu, przeszedł do fazy inwestycyjnej, a na wsparcie zespołów przeznaczyliśmy ponad 1,3 mln zł
mówił dr Remigiusz Kopoczek, prezes ARP GamesNowo powstałe spółki otrzymują wsparcie mentora oraz środki finansowe niezbędne do sfinalizowania produkcji gry w wysokości 100% kosztów. Na tym etapie każdy projekt traktowany jest indywidualnie. Odnotowano już pierwsze sukcesy. Spółka 2BIGO, która powstała w ramach programu akceleracyjnego, tworzy grę pt. „Lumberhill”. Pomysł spodobał się firmie East2West ze Stanów Zjednoczonych, która podjęła decyzję o wydaniu gry. Ujrzy ona światło dzienne na początku przyszłego roku. Oprócz ogłoszenia przez ARP Games startu kolejnej edycji programu akceleracyjnego, miłośnicy rozrywki elektronicznej mogli też być świadkami zapoczątkowania całorocznej współpracy Totalizatora Sportowego oraz Polską Ligę Esportową. Marka LOTTO została partnerem tytularnym Dywizji Profesjonalnej, a co za tym idzie, również jednym z podmiotów wspierających Ligę. Rozgrywki dla Profesjonalistów mają na celu wspieranie oraz odkrywanie młodych talentów sportów elektronicznych w Polsce. Tym samym Dywizja pozwala na inwestycje w początkujących, dobrze rokujących zawodników.
Wejście Totalizatora Sportowego i marki LOTTO w Polską Ligę Esportową oraz wszystkie inne inicjatywy spółki związane z polskim gamingiem są najlepszym dowodem na to, że patrzymy na współpracę ze środowiskiem e-sportowym jako działanie długofalowe, mając oczywiście na uwadze standardy bezpiecznej i odpowiedzialnej rozrywki. Nasze zainteresowanie rynkiem gamingowym, to między innymi efekt kolejnej dynamicznej fazy rozwoju jaką przechodzi spółka w ostatnim czasie. Od niedawna bowiem na polskim rynku istnieje możliwość grania online w najpopularniejsze gry LOTTO. Jesteśmy największym mecenasem polskiego sportu, chcemy być także postrzegani przez graczy jako największy mecenas polskiego e-sportu
powiedział Olgierd Cieślik, Prezes Zarządu Totalizatora SportowegoTotalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, od wielu lat jest największym mecenasem polskiego sportu. Spółka wspiera jego rozwój na kilku poziomach, m.in. poprzez przekazywanie środków z dopłat do gier liczbowych i loterii pieniężnych. Od 1994 roku było to ponad 12 mld złotych. Po wielu latach wspierania przez Totalizator Sportowy rozwoju polskiego sportu przyszedł czas na e-sport. Ogłoszenie współpracy Totalizatora Sportowego oraz Polskiej Ligi Esportowej można traktować jako rozpoczęcie przełomowego okresu dla miłośników wirtualnej rozrywki.
O organizatorach Game Jam Square
Impreza organizowana jest przez Agencję Rozwoju Przemysłu i ARP Games. Partnerami wydarzenia są Totalizator Sportowy, Tor Służewiec i Polska Fundacja Narodowa, a partnerami technologicznymi są AMD oraz Actina. ARP Games sp. z o.o. to jedyny w Polsce akcelerator gier wideo wspierający twórców gier wideo. Spółka powstała w 2016 r. Została założona przez Agencję Rozwoju Przemysłowego S.A. SPIN-US sp. z o.o. – spółkę celową Uniwersytetu Śląskiego oraz Powiat Cieszyński.
Dyski SSD gwarantują zdecydowanie wyższą wydajność pracy niż dyski twarde, oferując kilkukrotnie większą prędkość zapisu i odczytu danych. Mimo to często zdarza się, że nie działają one tak dobrze, jak oczekujemy tego przy zakupie. Oto pięć powodów, które mogą za tym stać.
Zapełnienie danymi
To jeden z najczęściej pojawiających się powodów, przez który wydajność nośnika SSD znacznie spada. Szacuje się, że do takiej sytuacji dochodzi w momencie, gdy dysk zostanie zapełniony w około 75 proc., choć jest to uzależnione od każdego konkretnego modelu i nie dotyczy wszystkich. Trudno także wskazać jak bardzo zapełnienie dysku wpływa na jakiego wydajność, bo uzależnione jest to m.in. od kości pamięci oraz kontrolera wykorzystanego do produkcji komponentu.
Starsza płyta główna
Wybór nośnika SSD powinniśmy uzależnić od interfejsów wspieranych przez płytę główną zamontowaną w komputerze. Niewykluczone na przykład, że w starszym sprzęcie dysponujemy złączem PCI Express w wersji 2.0, podczas gdy najnowsze modele wymagają wersji PCIe 3.0. W takim wypadku nośnik będzie współpracował z płytą główną, ale jego wydajność nie będzie dorównywać deklarowanej przez producenta. Podobnie jest z dyskami SATA SSD. Gdy dysk SATA3 będzie podłączony do interfejsu SATA1 lub SATA2, wydajność będzie niższa od deklarowanej.
Ułożenie komórek pamięci
Przez lata ograniczeniem dla możliwości dysków SSD było ułożenie komórek w jednej płaszczyźnie. Przełomowe okazało się przejście na warstwowe układanie komórek (3D NAND), co umożliwiło zwiększenie pojemności i prędkości dostępu do danych – przy zachowaniu tego samego rozmiaru kości. Warto zwrócić uwagę na ten element szczególnie wtedy, gdy kupujemy nośnik oparty o kości pamięci TLC. 3D TLC zapewniają stabilną wydajność i trwałość nośnika, podczas gdy dysk z 2D TLC może okazać się wielkim rozczarowaniem.
Nieaktualny firmware
Niektórzy producenci dysków SSD dbają o komfort użytkowania nośników, oferując dodatkowe oprogramowanie lub aktualizując firmware w celu zwiększenia wydajności komponentu, czy poprawy dostrzeżonych błędów. Jednym z nich jest Plextor, który ułatwia aktualizację firmware, udostępniając dedykowany do tego program PlexTool. Dzięki niemu bez przeszkód, krok po kroku, przejdziemy przez cały proces.
Unikaj no name’ów
Przy zakupie dysku SSD wybierz rozwiązanie oferowane przez sprawdzonego producenta. Na chińskich portalach aukcyjnych bez problemu znajdziemy bardzo tani i pojemny nośnik, ale takiego zakupu szybko możemy pożałować. Często są one zbudowane z gorszej klasy komponentów i nie oferują wsparcia technicznego czy gwarancyjnego w przypadku usterki. W skrajnych przypadkach możemy natrafić nawet na SSD zbudowany z kilku tanich kart pamięci SD. Biorąc pod uwagę ogólny spadek cen dysków SSD na przestrzeni ostatnich miesięcy, warto nieco dopłacić i wybrać produkt znanej firmy.
Podsumowanie
Powyżej przedstawiliśmy pięć powodów, przez które dysk SSD może nie działać tak wydajnie, jak można byłoby tego oczekiwać. Niektóre z nich warto mieć w głowie jeszcze przed zakupem nośnika, inne – jak choćby aktualizacja firmware – podczas użytkowania sprzętu. Jeśli będziemy o nich pamiętać, powinniśmy uniknąć sytuacji, w których dysk SSD będzie nas zawodził.
ADATA wprowadza do swojej oferty nowego pendrive’a, model UV350. Urządzenie o klasycznej konstrukcji ma złącze USB 3.1 oraz od 16 do 64 GB pamięci na dane.
Pendrive ADATA UV350 został wyposażony w stylową, metalową obudowę z otworem, który umożliwia przymocowanie go do smyczy lub kluczy. Dzięki niemu ryzyko zgubienia urządzenia zostaje zminimalizowane.
UV350 ma szybki interfejs USB 3.1, dzięki czemu dane mogą być przesyłane z prędkością do 5 GB/s. Co ważniejsze nośnik jest wstecznie kompatybilny ze standardem USB 2.0. Oznacza to, że będzie współpracował z komputerami, smartfonami, tabletami, inteligentnymi telewizorami, systemami samochodowymi oraz większością urządzeń, wyposażonych w port USB.
Model UV350 jest wyjątkowo kompaktowy i lekki – jego wymiary to zaledwie 42,4 x 14,9 x 5,3 mm, a waga to tylko 5,9 g. Konstrukcja pozbawiona jest zatyczki złącza USB, co dodatkowo poprawia funkcjonalność pendrive’a.
Użytkownicy pamięci ADATA UV350 też mogą pobrać za darmo oprogramowanie UFDtoGO, które umożliwia kompresję zapisanych danych, ochronę za pomocą 256-bitowego szyfrowania AES oraz funkcję PC-Lock.
Pendrive ADATA UV350 wkrótce trafi do sprzedaży i będzie dostępny w trzech wersjach pojemnościowych: 16 GB, 32 GB oraz 64 GB. Zostanie też objęty 5-letnią gwarancją producenta.
Zaledwie kilka tygodni pozostało do startu Sezonu Wiosna 2019 Polskiej Ligi Esportowej. Z początkiem kwietnia poznaliśmy zmiany dotyczące Dywizji Profesjonalnej, które jedynie zwiastowały nowości w rozgrywkach skierowanych dla mistrzów. Dla najlepszych drużyn organizatorzy zmagań przygotowali zupełnie nowy format składający się z 5 etapów, w którym powalczy aż 16 zespołów!
Etapy Dywizji Mistrzowskiej – nowość w Polskiej Lidze Esportowej
Dla zawodników biorących udział w rozgrywkach organizatorzy przygotowali 5 etapów. Każdy z nich ma na celu wyłonienie zwycięzcy, który automatycznie zostanie awansowany do fazy playoff. W momencie, gdy drużynie uda wywalczyć się pierwsze miejsce w jednym z etapów, nie bierze on udziału w dalszych rozgrywkach, czekając na finałowe zmagania. W każdym etapie udział będzie brało 16 zespołów w skład których wejdą:
drużyny z Dywizji Mistrzowskiej z gwarancją występów w każdym z organizowanych etapów,
najlepsze drużyny tabeli Dywizji Profesjonalnej,
najlepsze drużyny z otwartych kwalifikacji, organizowanych przed każdym z etapów.
W fazie playoff zmierzy się ze sobą 8 najlepszych drużyn. 5 z nich będą stanowiły zespoły, które zwyciężyły we wcześniej rozgrywanych etapach, natomiast pozostałe 3 będą stanowiły zaproszone teamy. Drużynami, które już teraz mają zagwarantowany występ Playoffach są AGO Esports – zwycięzcy Sezonu Jesień 2018 Polskiej Ligi Esportowej, devils.one oraz zespół, który otrzyma od organizatorów “dziką kartę”. Występ tych topowych zespołów będzie stanowił nie lada gratkę dla fanów esportu – “Jastrzębie” to najwyżej notowana polska drużynawg. rankingu HLTV, natomiast “Diabły” to drugi najlepszy polski team regionalnej klasyfikacji wspomnianej platformy. Faza Playoff będzie decydującym etapem zmagań w którym wyłoniony zostanie Mistrz Sezonu Wiosna 2019.
Nowy format rozgrywek Dywizji Mistrzowskiej to krok nie tylko w stronę najlepszych drużyn Polskiej Ligi Esportowej, ale również w stronę Profesjonalistów oraz zespołów, które dopiero wstępują w szeregi Ligi. Etapy dadzą możliwość zakwalifikowania się do fazy play-off oraz walki o pulę nagród wysokość 150 tysięcy złotych, zupełnie nowym, wcześniej nieodkrytym teamom, które będą miały szansę podreperować swój budżet oraz zaprezentować swój talent na krajowej arenie sportów elektronicznych. Co więcej, również kibice mają się z czego cieszyć — czeka na nich jeszcze więcej rozgrywek ich ulubionych drużyn w pełnej profesjonalnej oprawie komentatorskiej.
komentuje Lena Bortko, Product Manager Polskiej Ligi Esportowej
Etapy – podział i organizacje
Każdy etap podzielony na 4 dni transmisyjne będzie się odbywać w formacie BO3, single elimination. Pierwszą częścią rozgrywek stanowić będą kwalifikacje, poprzedzające 4 dni głównych zmagań. Eliminacje do etapów odbędą online i będą one otwarte dla wszystkich zainteresowanych zespołów. System rozgrywek będzie polegał na losowaniu, które wyłoni drużyny rywalizujące ze sobą. Czterodniowy podział etapów:
Dzień pierwszy – rywalizacja 16 drużyn. Transmisja rozdzielona na 2 kanały. Zmagania będą rozgrywać się w godzinach 12:00 – 24:00.
Dzień drugi (ćwierćfinały) – rywalizuje 8 drużyn. Transmisja rozdzielona na 2 kanały. Zmagania będą rozgrywać się w godzinach 17:00 – 23:00.
Dzień trzeci (półfinały) – rywalizują 4 drużyny. Transmisja na jednym kanale w godzinach 17:00 – 23:00.
Dzień czwarty (finał) – rywalizują 2 drużyny. Transmisja na jednym kanale w godzinach 19:00 – 22:00.
Rozstawienie zespołów na 1 etap:
X-kom team – Dywizja Mistrzowska
PACT – Dywizja Mistrzowska
Invizy Esport – Dywizja Mistrzowska
Codewise Unicorns – Dywizja Mistrzowska
Izako Boars – Dywizja Mistrzowska
OESU – Dywizja Mistrzowska, zwycięzca Dywizji Profesjonalnej
FAM – Dywizja Mistrzowska, zwycięzca Baraży
Dywizja Profesjonalna
Dywizja Profesjonalna
Dywizja Profesjonalna
Dywizja Profesjonalna
Dywizja Profesjonalna
Zwycięzca kwalifikacji
Zwycięzca kwalifikacji
Zwycięzca kwalifikacji
Zwycięzca kwalifikacji
Przed rozpoczęciem zmagań Mistrzów, będziemy mieli okazję śledzić zmagania Dywizji Profesjonalnej, której wyniki zespołów w tabeli, będzie decydował o tym która drużyna będzie miała wstęp do organizowanych etapów. Zwycięzca rozgrywek każdego etapu automatycznie przechodzi do fazy finałowej Polskiej Ligi Esportowej. Zespoły od 2 do 8 miejsca, mają zagwarantowany awans do kolejnego z rozgrywanych etapów. Co więcej, teamy które są członkami Dywizji Mistrzowskiej również mają zapewnione miejsce następnych rozgrywkach, nawet jeśli nie udało im się zająć miejsca w pierwszej ósemce. Pozostałe sloty etapów uzupełnione będą przez drużyny Dywizji Profesjonalnej oraz teamy zakwalifikowane w otwartych eliminacjach. Pula nagród Sezonu Wiosna 2019 Polskiej Ligi Esportowej wynosi 150 tysięcy PLN. Na klasyfikację końcową po etapie Playoff, rozłożenie gratyfikacji dla zespołów wygląda następująco:
miejsce: 40 tys. PLN
miejsce: 12 tys. PLN
miejsce: 8 tys. PLN
miejsce: 7 tys.PLN
miejsce: 6 tys. PLN
miejsce: 5 tys. PLN
miejsce: 4 tys. PLN
miejsce: 3 tys. PLN
W każdym z 5 rozgrywanych etapów Dywizji Mistrzowskiej, na gratyfikacje dla drużyn organizator przeznaczył aż 10 tysięcy PLN. Całość środków zgarną zespoły z pierwszego oraz drugiego miejsca (odpowiednio 8 tys. PLN oraz 2 tys. PLN), nagradzając je jeszcze przed finałowym starciem Sezonów.
Ogłoszone na początku kwietnia podczas konferencji prasowej next@acer laptopy Predator Helios 300, Nitro 7, Nitro 5 i Aspire 7 będa dostępne z najnowszymi procesorami graficznymi GeForce GTX 1660Ti i 1650.
Acer jest podekscytowany faktem, że jako pierwszy na rynku posiada urządzenia z procesorami graficznymi GeForce z serii GTX 16
– powiedział James Lin, dyrektor generalny Acer ds. notebooków.Nowe procesory graficzne GeForce GTX z serii 16 zostały zbudowane w architekturze NVIDIA Turing, zapewniającą wysoką wydajność oraz energooszczędność.Predator Helios 300 podnosi poprzeczkę Predator Helios 300 został wyposażony w najnowszą kartę graficzną GeForce GTX 1660 Ti.
Najciekawsze dla graczy będzie połączenie najnowszych procesorów Intel Core i7-9750H 9. generacji z najnowszymi procesorami graficznymi NVIDIA GeForce, pamięcią DDR4 2666 MHz o pojemności do 32 GB, dwoma dyskami SSD PCIe NVMe w macierzy RAID 0 oraz dyskiem twardym. Najmocniejsza konfiguracja jest wyposażona w kartę graficzną GeForce RTX 2070 Max-Q.
Nitro 7 i Nitro 5 z najnowszymi kartami od NVIDIA Modele z nową kartą graficzną GeForce GTX 1660 Ti będą oferowane też w serii Nitro 7 i w odświeżonej wersji Nitro 5. Urządzenia będą wyposażone w procesory Intel Core i7-9750H 9. generacji.
Nowy Nitro 7 przeznaczony jest dla graczy, którzy szukają najlepszych rozwiązań zarówno pod względem wyglądu jak i wydajności. Ma nową, elegancką, metalową obudowę, która mierzy 19,9 mm. 15,6-calowy wyświetlacz posiada częstotliwości odświeżania 144 Hz oraz czas reakcji 3 ms.
Nitro 5 został wyposażony w wyświetlacz Full HD IPS o przekątnej 17,3 cala z wąską ramką oraz drugą wersję – 15,6 cala z współczynnikiem proporcji ekranu do obudowy wynoszącym 80%.
Acer Aspire 7 Nowy Acer Aspire 7 dostępny będzie z najnowszymi procesorami graficznymi GeForce GTX 1650. Zasilany najnowszymi procesorami Intel Core i7-9750H 9. generacji i wbudowaną pamięcią DDR4 o pojemności do 16 GB.
Dostępność w Polsce Predator Helios 300 w konfiguracji z 15-calowym ekranem, procesorem Intel Core i7-9750H, kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti 6GB, pamięcią 8 GB DDR4 2666 MHz, dyskiem 512GB PCIe NVMe SSD będzie dostępny w Polsce od czerwca, w cenie od 6 199 zł.
Predator Helios 300 w konfiguracji z 17-calowym ekranem, procesorem Intel Core i7-9750H, kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX 1660Ti 6GB, pamięcią 8 GB DDR4 2666 MHz, dyskiem 512GB PCIe NVMe SSD będzie dostępny w Polsce na przełomie lipca i sierpnia, w cenie od 6 499 zł.