GryEVE OnlineEVE Online 09: Co tu Robić?

EVE Online poradnik

EVE Online 09: Co tu Robić?

Jak już wspomniałem, Eve nie decyduje za gracza jak ma grać, wręcz przeciwnie daje mu wolną rękę w wyborze własnej kariery, przy czym w Eve można robić praktycznie wszystko:

Pełną listę przewidzianych działań przedstawia następująca grafika:

eve online profesje

Postaram się przybliżyć te najprostsze, początkowe, którymi zaczynający gracze najczęściej się zajmują.

eve online misjie
 

Misje – zbliżone do questów z innych gier RPG, wykonywane dla agentów NPC zadania polegające, w zależności od agenta, na zabiciu npców, przewiezieniu czegoś, lub wydobyciu. Nagrodą za misje jest zarówno gotówka ISK jak i punkty lojalnościowe (LP – loyality points), za które tylko w sklepie korporacji (LP Store) dla której robimy misje można kupić taniej specjalne statki, amunicję i moduły, dla swojego statku lub na sprzedaż. Misje transportowe i wydobywcze są słabo opłacalne zarówno zdobytymi ISK’ami, LP’kami jak i standingiem, należy traktować je bardziej, jako ciekawostkę, niż sposób zarobku. Misje dzielą się na poziomy od I do V, gdzie od I do IV są misjami które można zrobić w pojedynkę i ich agenci występują zazwyczaj w HI-SEC’u, są one coraz trudniejsze z poziomu na poziom, ale oferują coraz wyższe nagrody. Misje poziomu V występują tylko w LOW-SEC’u i przeznaczone są dla całych flot lub graczy specjalnie pod nie przygotowanych.

Poza misjami dla agentów istnieją też serie zadań fabularnych, dla przykładu Sisters of Eve Epic Arc.

 

eve online kopanie
 

Kopanie – wydobywanie minerałów z asteroidów za pomocą specjalnych laserów, i transportowanie urobku na stację, gdzie nasz urobek (ore) można sprzedać w całości, lub poddać obróbce (reprocessing) dzięki której ze skał uzyskuje się konkretne minerały. Zwykłe skały są więcej warte w sprzedaży niż minerały dopóki nie wyskilluje się reprocessingu. Kopanie jest bardzo spokojnym zajęciem, ale cieszy się wzięciem u ludzi lubiących spokój i dobrą książkę lub uczenie się podczas gry.

 

eve online produkcja
 

Produkcja – tworzenie nowych rzeczy używając kupionych, lub wykopanych i przetworzonych minerałów, oraz odpowiedniej receptury (blueprint). Większość statków i duża część modułów, a praktycznie wszystkie wyższego poziomu (T2), produkowane są przez graczy. Produkcja by być opłacalną wymaga dużej wprawy, do tego istnieje tu bardzo duża i zacięta konkurencja, pozwalając jednak na dobry zarobek, oraz dobrą zabawę osobą z zacięciem producenta.
Receptury blueprinty BP – dzielą się na oryginały – które można używać w nieskończoność i kopie – które mają z góry określoną liczbę użyć.
Receptury można tez ulepszać co pozwala na skrócenie czasu produkcji, oraz zmniejszenie ilości potrzebnych surowców.

eve online handel
 

Handel – ogólnie pojęte sprzedawanie wszystkiego. Możesz sam produkować moduły czy statki i je sprzedawać, możesz kupować rzeczy tam gdzie są taniej i przewozić je na sprzedaż tam gdzie są drożej. Handel może być bardzo interesującym i niezwykle dochodowym zajęciem w grze, dla osób z zamiłowaniem oczywiście. Znając się na rzeczy możesz nawet doprowadzić do załamania rynku, zarabiając przy tym miliardy… Jednak w Eve jest bardzo dużo handlarzy i współzawodnictwo jest bardzo duże i zacięte.

Warto tutaj dodać, że w Eve większość sprzedawanych przedmiotów i statków, poza kilkoma drobiazgami jak książki ze skillami i blueprint’y, są sprzedawane przez graczy, nie ma tutaj vendorów magicznie spawnujących nieskończoną ilość towaru.

eve online transport
 

Transport – przyjmowanie kontraktów na przewóz, i przewożenie ładunków innych graczy między stacjami. Z uwagi na czasochłonność i niebezpieczeństwo, gracze zamiast transportować lądunki samemu wystawiając kontrakty na przewóz dla innych graczy. Transport w HI-SEC’u jest raczej mało płatny, natomiast transport LOW-SEC’u jest bardzo niebezpieczny, wymaga specjalnych statków i umiejętności gracza.

 

eve online eksploracja
 

Eksploracja – przeczesywanie układów słonecznych za pomocą skanera pokładowego i sond skanujących (probes), w poszukiwaniu wartościowych anomalii data i relic sites. W których używając narzędzi do hackowania można trafić na wartościowy loot. Najbardziej dochodowe anomalie znajdują się w NULL-SEC’u oraz w Wormholach, jednakże tam niebezpieczeństwo jest najwyższe.
Eksplorację łatwo wyskillować, może być bardzo ekscytującym zajęciem, a do tego bardzo bardzo dochodowym, ale pamiętaj, że każda wartościowa anomalia jest też zaproszeniem dla graczy szukających zaczepki, którzy z chęcią przejmą twój loot..

eve online combat sajty
 

Eksploracja combat site’ów – szukanie po układach słonecznych combat site’ów, mini misji spawnujących się losowo. Misje te można znaleźć za pomocą skanera lub sond jak przy skanowaniu, ale wykonanie ich wymaga statku przygotowanego do walki. Misje te są zazwyczaj dość proste i mało płatne, ale..
Cały pic polega tutaj na trafieniu na bossa, szefa grupy piratów, który pojawia się zazwyczaj jako ostatni, i on po ustrzeleniu może zostawić drop warty wiele milionów.

eve online pvp

PVP – Solo PVP – latanie w pojedynkę najczęściej po LOW-SEC’u i NULL’u szukając zaczepki, po której zwycięzca zgarnia to co we wraku przegranego zostało. Drużynowe PVP to zazwyczaj wypady większą flotą szukając zaczepki wśród wrogów korporacji, lub najzwyklejsze ustawki, między korporacyjne.

Zajęcie niepolecane dla nowicjuszy ze względu przede wszystkim na koszty, jakie generuje (na pvp zazwyczaj wydaje się zarobione pieniądze). Ale też niezakazane…

Podsumowując każda droga rozwoju może się podobać jeżeli akurat to lubimy robić. Jak wspomniałem na początku warto popróbować kilku różnych, ale trzeba też pamiętać, że początkowo jedną postacią nie da się dobrze robić wszystkiego naraz.