GryEVE OnlineEVE Online 31: Śmieciarki

EVE Online poradnik

EVE Online 31: Śmieciarki

Klepiąc misje lvl1 w bardzo szybkim statku o małym zasięgu broni, łatwo jest po zestrzeleniu niemilca podlecieć i splądrować jego wrak (aby otworzyć dowolny wrak czy kontener trzeba zbliżyć się do niego na co najmniej 2500m). Jednak Latając ociężałym, klocowatym BC’kiem czy BS’em, dodatkowo często strzelającym z daleka, podlatywanie do wraków zabiera strasznie dużo czasu.

Rozwiązaniem tego problemu jest przygotowanie dodatkowego statku – śmieciarki.

Od kilku lat dostępny jest specjalny statek do tego właśnie celu – Noctis.

Podstawą jego fitu jest 5 traktorów przyciągających wraki, oraz 3 salavagery odzyskujące z nich cenne części. Jest on jednak stosunkowo drogi i wymaga wyskillowania.

Noctis

Dla graczy chcących zbierać złom wcześniej, lub pomagać graczom robiącym misje wyższego poziomu, pozostaje staro szkolne tanie rozwiązanie. Destroyery wszystkich ras posiadają dużą ilość HI slotów, umożliwiając bardzo tanie wykonanie małej śmieciarki. 4 traktory, 4 salvagery i dopalacz. Śmieciarka gotowa. Dużo więcej się tam już nie zmieści, może jakiś moduł do prędkości, lub zwiększenia ładowności statku.

Obsługa takich statków nie powinna sprawiać problemów. Wlatujemy w miejsce z wrakami, najlepiej bez żywych wrogów, targetujemy wraki, ściągamy je do siebie traktorami, wyciągamy z nich drop jak już są koło nas i na końcu salvagujemy je odzyskując cenne materiały.

Można lecieć na misję po jej skończeniu, ale nie oddaniu, lub lecieć za znajomym czyszcząc ze złomu ukończone przez niego pockety, ale wymaga to latania między poketami i używania acceleration gateów.

Latając samemu szybszym rozwiązaniem jest robienie bookmarków w każdym pockecie misji, a po skończeniu i oddaniu misji, warpienie bezpośrednio na te bookmarki. Dzięki temu nie musimy używać acceleration gatów (wymogiem jest oddanie misji), wraki w każdym wypadku pozostają w przestrzeni przez 2h od zestrzelania.

Ammar   Caldari   Galente   Minmatar

Statki te są zazwyczaj szybsze, ale ich głowna moc tkwi w tym, że dzięki traktorom przyciągają wraki do siebie, bardzo przyśpieszając zbieractwo, jednocześnie salvagerami odzyskując z samych wraków dodatkowe często drogie materiały.

Często można też spotkać tanie destroyery, z zafitowanymi ośmioma salvagerami, którym tractory zastępuje wyrzucone podczas robienia misji MTU (Mobile Tractor Unit). MTU można przewozić z ładowni statku i wyrzucić w miejscu misji, albo wywalić z cargo w przestrzeń, albo kliknąć prawym i Launch (koniecznie zapisać bookmark). MTU powolutku ściągnie do siebie wszystkie wraki, wyciągając z nich drop. Po zrobieniu kilku misji i wyrzuceniu MTU, można polecieć pozbierać je śmieciarką, która warpiąc na bookamark wyląduje w całym centrum wraków, do których traktory nie będą już potrzebne, a loot zbiera się wraz z MTU.

Z uwagi na całkowity brak broni i jakiejkolwiek obrony, śmieciarką leci się dopiero po wybiciu wszystkich możliwych przeciwników, zazwyczaj po zakończeniu misji, ale przed jej oddaniem. Często stosowaną alternatywą jest robienie bookmarków w poszczególnych pocketach misji, do których będziemy mogli się zwarpić nawet po jej oddaniu.

Wraki pozostają w przestrzeni przez 2h od zestrzelenia. Sprawny gracz potrafi zrobić kilka misji, zapisać bookamrki i później pozbierać wszystko naraz.

* Ninja Salvaging (odzyskiwanie materiałów z cudzych wraków) nie jest karany, możliwe jest latanie za kimś i salvagowanie jego wraków. Dopóki nie okradniemy zawartości zabawa ta jest zgodna z prawem, nie do końca lubiana przez innych, ale dozwolona.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł