GryEVE OnlineEVE Online 13: Market Kupowanie i Sprzedawanie

EVE Online poradnik

EVE Online 13: Market Kupowanie i Sprzedawanie

Większość handlu w EVE odbywa się na markecie (alt+R). Poza kilkoma przedmiotami, jak skillbooki, wszystko sprzedawane jest przez innych graczy. Nawet podstawowa obsługa marketu nie jest łatwa, a zaawansowany handel jest domeną naprawdę cierpliwych i ukierunkowanych na to ludzi.

Jednak trzeba z niego korzystać, chociażby po to aby kupić i zafittować statek, oraz pozbyć się zdobytego lootu.

Na początku warto zmienić ustawienie marketu, tak, aby pokazywał wszystkie dostępne przedmioty, oraz tak, aby widzieć oferty nie tylko na stacji na której obecnie się znajdujemy.Po lewej stronie okna znajduje się lista wszystkich dostępnych przedmiotów. Wybierając grupę np. broni po prawej wyświetlą się jej wariacje z podstawowym opisem oraz ceną. Po wybraniu konkretnej pozycji, po prawej stronie dostaniemy dokładną rozpiskę gdzie i za ile ten przedmiot jest sprzedawany (góra), oraz gdzie i za ile skupowany (dół). Umożliwia to wybranie oferty która nas najbardziej zadowala i ewentualnie podróż do systemu i stacji, gdzie ta oferta się znajduje.* Warto zwracać uwagę na SECURITY STATUS systemu w którym chcemy coś kupić, gdyż często pojedyncze przedmioty wystawione są taniej w systemach LOW-SEC, aby skusić nieprzygotowanych graczy do wlotu i najczęściej śmierci z ręki czekających na taką okazję piratów.Sprzedaż została ostatnio bardzo uproszczona, wystarczy zaznaczyć wszystkie przedmioty, które chcemy sprzedać, kliknąć prawym i wybrać sell. Wyświetli się okienko z listą które przedmioty i za ile mogą tutaj zostać sprzedane. Obok każdego wyświetlona jest różnica ceny w stosunku do ogólnych cen w regionie, dzięki czemu widać, że na przykład któryś moduł skupują tu o 90% taniej niż gdzieś indziej.Kupowanie i sprzedawanie w ten sposób działa automatycznie i wybiera automatycznie najbliższego i najtańszego sprzedającego, lub najdroższego kupującego.

Można też wystawić ręcznie sell i buy ordery. Zmieniając przy ofercie czas przez który oferta będzie ważna, oraz ustalając cenę, za którą chcemy dany przedmiot sprzedać, lub kupić. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest kupowanie taniej i sprzedawanie drożej, ale pamiętać trzeba, że wystawiający ofertę musi uiścić opłatę za jej wystawienie, oraz przy finalizowaniu transakcji sprzedający musi zapłacić podatek.Market ma zasięg regionalny, ale aby w pełni korzystać z jego możliwości (zdalne wystawianie i modyfikowanie ofert) potrzebne będą dodatkowe skille z zakładki „trade”. Zdalne akceptowanie istniejących ofert sprzedaży w regionie odbywa się bez żadnych dodatkowych skilli.

Innym rozwiązaniem są kontrakty wystawiane przez graczy. W oknie kontraktów można wystawiać własne, precyzując co i za ile chcemy kupić, lub sprzedać, oraz możemy ograniczyć ich dostęp dla konkretnych osób lub korporacji. Kontrakty widoczne są w całej galaktyce gry.