GryEVE OnlineEVE Online 02: Złote Zasady

EVE Online poradnik

EVE Online 02: Złote Zasady

Krótka lista złotych zasad, o których zawsze należy pamiętać:

  1. Ucz się cały czas.

Skille w Eve są jedną z najważniejszych rzeczy. Definiują twoją postać i pozwalają korzystać ze statków broni, osłon i innego sprzętu, a także pozwalają produkować, wydobywać, handlować i zarządzać korporacjami. Skille po umieszczeniu w kolejce, uczą się w czasie rzeczywistym, nawet gdy jesteśmy wylogowani.

Warto od pierwszych sekund gry, zanim jeszcze tutorial to zaproponuje ustawić jakikolwiek dostępny skill do uczenia, prędzej czy później i tak się on przyda.

Poza tym warto ustawić sobie kolejkę nauki skilli na kilka dni a nawet miesięcy, dzięki temu jeśli nie będziemy w stanie wejść do gry przez pewien czas, nasze konto ciągle będzie uczyć się czegoś nowego (konta alpha, nie mogą mieć kolejki skillowania przekraczającej 24h, ale można to obejść ustawiając kilka krótszych skilli zajmujących razem mniej niż 23h i dodać na koniec jeden długi nawet kilkunastodniowy).

Szkoda tracić cenny czas na nic-nie-uczenie-się.

  1. Nigdy nie lataj statkiem, na którego stratę cię nie stać.

Za każdym razem, gdy wydokowujesz, jakikolwiek statek, z jakiegokolwiek powodu, pamiętaj, że możesz go stracić. Dlategóż nigdy nie wydawaj wszystkich pieniędzy na najnowszą swoją zabawkę, istnieje duża szansa, że ją stracisz i będziesz musiał zaczynać praktycznie od zera.
Zasada ta obowiązuje zawsze i każdego, niezależnie od doświadczenia.

Rozsądnie jest posiadać odpowiednie środki, żeby w razie straty móc odkupić taki sam statek z takim samym fittem.

  1. Nie lataj statkiem, do którego dopiero, co nauczyłeś się skilli.

Jeżeli właśnie wskoczył ci skill cruisers na poziom I, nie kupuj i nie fittuj od razu nowego cruisera, póki nie podniesiesz skilla na statek, jak i skilli na broń i tank, twoja fregata będzie dużo od niego lepsza. Oczywiście nie dotyczy się to fregat, które dostajemy na początku gry i powinniśmy nimi latać jak najszybciej.

Dobrze jest posiadać skille na poziomie, co najmniej III, przed użyciem statku i broni.

  1. Nigdy nie zostawiaj swojego statku w przestrzeni bez opieki.

Nigdy nie robi się tego w NULL’u i LOWSEC’u, ale nawet w HISEC’u jak ktoś cię znajdzie na AFK’u, będzie miał dużo czasu żeby zebrać ekipę tanich statków, które szybko i sprawnie cię zniszczą zanim concord wymierzy im sprawiedliwość. Zadokuj jak musisz odejść od komputera, ostatecznie w bezpiecznym miejscu można użyć cloaka.

  1. Pytaj i szukaj pomocy.

Eve jest bardzo skomplikowaną grą, często nie intuicyjną, jeżeli nie jesteś czegoś pewien pytaj, czytaj, szukaj w Internecie podpowiedzi i pomocy. Istnieją setki stron z pomocą i tutorialami dla graczy. Zadawaj pytania na czacie. Domyślnie zaczynając grę każdy należy do korporacji startowej, z własnym czatem, gracze prawie zawsze pomagają i odpowiadają na pytania. Dodatkowo istnieje kanał pomocy dla początkujących, na którym poza graczami często też pomagają admini. Nowi gracza domyślnie są z automatu podłączeni z tym kanałem, ale można go też wywołać klikając F12, lub „?” z NEOCOM’u i wybrać join channel. Nieocenionym źródłem informacji jest także strona evewikia.

*Wyjątkiem jest szukanie fittingów statków w Internecie. Dobre fitty trafiają się rzadko, a żeby je odnaleźć, trzeba się znać na fittowaniu. Najlepszą metodą są rady doświadczonych graczy, wypytywanie w grze i słuchanie tych, którzy potrafią wytłumaczyć, dlaczego akurat tak, a nie inaczej statek powinien być zafittowany.

Przeglądaj właściwości każdego statku i modułu w grze, który wpadnie ci w ręce, lub znajdziesz na markecie, z opisu i statystyk można dowiedzieć się wszystkiego.